Historie pražského podpovrchového kanalizačního systému se začala psát v 18. století, kdy město zahájilo jeho výstavbu. Město v roce 1828 dokončilo přes 40 kilometrů stok, které odváděly splašky bez čistění do Vltavy. Ovšem brzy se ukázalo, že systém již nevyhovuje rostoucím potřebám města, které se potýkalo se špatnými hygienickými podmínkami a rozšířením nakažlivých nemocí. Kromě toho mnohé části byly nefunkční, ucpané a zápach z nich byl nesnesitelný.

Zdroj: Youtube

Inženýrský génius 19. století

Přelomový moment přišel na sklonku 19. století, kdy bylo rozhodnuto o výstavbě nové odpadní stoky a čistírny odpadních vod. William Henry Lindley, britský inženýr s vizi, byl pověřen návrhem a výstavbou kanalizačního systému. Síť dlouhá téměř 90 kilometrů byla schopna odvádět odpady z plochy přes 8 000 hektarů do čističky postavené v Bubenči, která patřila v té době k evropským unikátům.

Zvonivky: Neobyčejné cihly

Kromě funkčnosti měla čistírna také estetický rozměr. Výstavba objektů z dvakrát pálených cihel zvaných zvonivky ukazuje, jak byla věnována pozornost detailům. Cihly nejen že odolávají vlhkosti, ale při poklepání vydávají i zvláštní zvonivý zvuk. Je fascinující, jak v tehdejší době inženýři a stavitelé kombinovali funkčnost s estetikou, čímž vytvořili skutečné mistrovské dílo.

Z opuštění k novému životu

Až do roku 1967 čistírna sloužila svému původnímu účelu, než byla nahrazena novou čistírnou na Císařském ostrově. Poté byla opuštěna a zapomenuta, až do konce osmdesátých let, kdy ji znovuobjevili nadšenci historie a techniky. Postupná obnova strojního vybavení a technologického zařízení zachránila jedinečnou památku pro budoucí generace. Unikátní technická památka byla slavnostně otevřena v září 1996.

Pokud jste milovníci techniky, historie, nebo jednoduše máte rádi neobvyklé zážitky, je Stará čistírna odpadních vod to pravé místo pro vás. Během prohlídky můžete obdivovat architektonické detaily, dozvědět se více o fungování čistírny a setkat se s technologickými relikviemi, které jsou dnes považovány za vzácnosti.

Výjimečná plavba na prámu

Ale pravým klenotem, který čistírna nabízí, je možnost prozkoumat její podzemí z paluby převozníkova prámu. Jde o jedinečné plavidlo, které vás provede skrytými kouty podzemí, kde můžete díky plexisklovým oknům obdivovat podvodní svět pod vámi. Pro odvážnější návštěvníky je tu také nabídka výstupu na vysoký ventilační komín, odkud se naskytne nezapomenutelný výhled na Prahu. Pokud však máte strach z výšek, nezoufejte! Pro vás je připravena prohlídka s průvodcem, kde můžete prozkoumat areál a jeho technické zázraky z bezpečné výšky.

Nejen technika, ale i filmová kultura

Není divu, že Stará čistírna odpadních vod v Bubenči láká také filmaře z celého světa. Interiéry čistírny se objevily ve filmech a seriálech, které zná snad každý – od Mission Impossible s Tomem Cruisem až po české filmy a seriály jako Šakalí léta, Po strništi bos, nebo Zdivočelá země.

Stará čistírna tedy není jen další turistickou atrakcí. Je to místo, kde historie a technologie jdou ruku v ruce. Kde můžete cítit minulost, zatímco si užíváte nevšední zážitky. A tak příště, když budete v Praze, nezapomeňte se zastavit v Bubenči a nechat se unést kouzlem zapomenutého klenotu v srdci hlavního města.

Zdroje: ps.mppraha.info, idnes.cz, kudyznudy.cz