Technické divy na výšinách

Lanovka "CabriO" je ohromující stroj. Dokáže přepravit 60 osob během jediné jízdy, a to v úctyhodné výšce 2320 metrů nad mořem. S převýšením 1139 metrů je lanovka skutečným zázrakem inženýrského umění. S přepravní kapacitou 465 osob za hodinu a maximální rychlostí 8 metrů za sekundu vás dostane na vrchol za krátkou chvíli.

Zdroj: Youtube

Celý stroj je poháněn mohutným motorem s výkonem 465 kW, který táhne lana, jež lanovku vytahují. Konstrukce lanovky musela brát v úvahu enormní váhu, kterou musí unést – vůz měří 5 metrů na šířku a zvládne až 16 500 kg. Aby bylo možné udržet takovou hmotnost v pohybu, lanovka používá střídavá lana pro tažení do kopce, neboť nosná vodicí lana jsou překvapivě těžká a obtížně se navíjejí. Celá cesta trvá přibližně 6 a půl minuty, během kterých budete svědkem neskutečných technických dovedností.

Švýcarská dokonalost

Lanovka "CabriO" je čistě švýcarským dílem. Od jejího projektu po poslední šroubek je vše švýcarské produkce. Projekt stál kolem 28,1 milionu švýcarských franků (přes 700 milionů korun), což jasně ukazuje, že kvalita má svou cenu.

Abyste se však mohli dostat na tento technický skvost, musíte se nejprve svézt starou lanovkou, která byla postavena v roce 1893. Historická lanovka byla první horskou dráhou poháněnou elektřinou a představovala průlomový inženýrský krok. Původní cesta na Stanserhorn zahrnovala dvě přestupní místa – první část trasy vedla přes pastviny v nížině, druhá lesním terénem a třetí část se zvedala až na samý vrchol hory, často tunelem. Trasa trvala dlouhých pětačtyřicet minut.

Příběh obnovy

Starou lanovku provozovali místní až do roku 1970, kdy do ní udeřil blesk. Událost nejen zničila motor lanovky, ale také hotel na vrcholu hory. Nastal čas pro obnovu, v provozu zůstal pouze spodní úsek. Turisté jsou nyní do mezistanice dopravováni původními dřevěnými vagóny, což trvá devět minut. Překonají výškový rozdíl 264 metrů. Nostalgická jízda stále přitahuje návštěvníky.

Horní dvě části byly spojeny dohromady a moderní kabiny byly zavěšeny na lanovky. Kabiny vydržely až do roku 2010, kdy byly nahrazeny světovým unikátem, dvojpatrovými lanovkovými kabinami "CabriO".

Zážitek, který stojí

Jízda lanovkou "CabriO" na Stanserhornu nabízí nejen nádherné výhledy a technické divy, ale také adrenalin. Cesta vám umožní zažít vítr ve vlasech a ohromující panoramatický výhled na okolní krásná jezera a hory. Pro ty, kteří touží po nezapomenutelném dobrodružství, je výlet na Stanserhorn naprosto nepředstavitelný.

Zdroje: interestingengineering.com, en.wikipedia.org, mojesvycarsko.com