Nepředvídatelná katastrofa na bahnité řece

Na mělké, bahnité řece Chicago kotvila impozantní loď SS Eastland plná naděje na odpočinek a zábavu. Přestože loď působila na první pohled nádherným dojmem, její historie nebyla právě čistá. Od svého spuštění na vodu byla pětkrát prodána, ačkoliv její základní konstrukční nedostatky zůstaly. V minulosti loď vykazovala tendenci k nebezpečnému naklánění na stranu, což v náročných vodních podmínkách mohlo vést k jejímu převrácení.

Zdroj: Youtube

Nové námořní regulace, nastolené po potopení Titaniku v roce 1912, vyžadovaly dostatečný počet záchranných člunů na lodích. U SS Eastland to vedlo k umístění člunů na každém možném místě, což dále narušilo její již tak nebezpečnou konstrukční rovnováhu.

Nezadržitelná tragédie na klidné vodě

Vše bylo připraveno pro piknikový den snů, ale klidné červencové ráno brzy přineslo náhlou katastrofu. Loď Eastland se začala nebezpečně kymácet z jedné strany na druhou. I když přesná příčina není známa, odborníci spekulují, že pohyb cestujících mohl spustit katastrofickou reakci. Loď se převrátila na bok jen několik metrů od přístaviště, potopila se a s ní zahynulo 848 lidí včetně čtyř členů posádky.

Zmatek, panika a hrdinství

Spisovatel z Chicaga popisoval tuto katastrofu jako scénu z nějakého surrealistického filmu. "Nemohl jsem uvěřit, co se před mýma očima stalo," řekl. Na místě neštěstí se následně konaly dramatické záchranné akce, při kterých nedaleká loď Kenosha a desítky obyvatel Chicaga bojovali, aby zachránili co nejvíce životů.

Logistická noční můra

Identifikace obětí byla v tehdejších podmínkách obzvlášť náročná. Těla byla převezena do nedaleké zbrojnice, dnešního Harpo Studios. Po několika týdnech byl potvrzen konečný počet obětí. SS Eastland byla později rekonstruována a sloužila námořním rezervám jako USS Wilmette po dalších třicet let.

Zapomenutá tragédie

I když byl příběh o Eastlandu v té době hořkou součástí národního dialogu, záhy jej zastínila první světová válka. V Chicagu je příběh známý, ale mimo město zůstává téměř neznámý, neštěstí připomíná pouze jedna pamětní deska.

Loď SS Eastland, někdy nazývána český Titanik, je důkazem, že i malá chyba v konstrukci nebo nedorozumění v námořních regulacích může vést k devastující tragédii. Často jsou to příběhy, které jsou opomenuty v historii, které nám mohou nabídnout nejvíce ponaučení.

Zdroje: nprillinois.org, idnes.cz, smithsonianmag.com