Od divokých večírků k respektu k dědictví

Co se vám vybaví při zmínce o Chorvatsku? Pravděpodobně bujné olivové háje, křišťálově čisté moře a romantické uličky starých měst, kde se turisté ve večerních hodinách bujaře baví a popíjejí alkohol. Ale Split, oblíbené letní středisko v Chorvatsku, se rozhodl vylepšit svou reputaci a alkoholové „dovádění“ začal přísně potírat. Za porušení pravidel hrozí turistům vysoké pokuty.

Split, který žije z turistického ruchu, tímto krokem možná riskuje. Přesto jsou ve městě přesvědčeni, že omezení nadměrného veselí přinese více pozitiv. A na co si tu musíte dát pozor? Zakázaná je konzumace alkoholu na veřejnosti a také nesmíte šplhat po historických památkách. Všechny podobné aktivity jsou nyní považovány za závažné přestupky.

Zdroj: Youtube

Po změně volali hlavně místní

Tyto změny jsou reakcí na stížnosti místních obyvatel na nepřiměřené chování turistů, které bylo dokumentováno na sociálních sítích. Obyvatelé Splitu zde sdíleli fotografie opilých turistů, jak zneužívající veřejná prostranství a památky.

Městská rada proto nedávno schválila nový zákon, který trestá nejen veřejné popíjení alkoholu, ale také chování považované za neuctivé vůči historickým památkám města. Pokuty za takové přestupky mohou dosáhnout až 7 000 korun. Kdo pravidla poruší, může být pokutován rovnou na místě. Na dodržování těchto zákonů budou v ulicích města dohlížet strážníci ve spolupráci s místní policií. Jejich hlavní úkolem bude zajistit, že se turisté budou k městu a historickým památkám chovat s respektem.

Split na atraktivitě neztrácí

Přestože byla zavedena omezující opatření, Split zůstává pro cestovatele atraktivní destinací. Můžete se procházet náměstím Peristyl, navštívit starobylý Diokleciánův palác nebo se vydat k Jupiterovu chrámu. Split se také pyšní nejstarší katolickou katedrálou na světě, katedrálou svatého Domnia, která je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.

Vyrazit můžete také na kopec Marjan, odkud je nádherný výhled na celé město Split. Na tomto kopci najdete kavárnu, kde údajně vaří nejlepší kávu ve městě.

Související články

Je třeba najít rovnováhu

Split chce turistům ukázat, že i při cestování lze udržet rovnováhu mezi zábavou a respektem k okolí. Tento přístup je nejen krokem k zachování neocenitelných historických památek pro budoucí generace, ale také způsobem, jak podporovat vyvážený vztah mezi místními obyvateli a návštěvníky.

Zdroje: misstourist.com, www.blesk.cz, hrturizam.hr