Růžová pláž zářící v odstínech snů

Ukrytá v okouzlujících vodách souostroví La Maddalena, nedaleko malebného pobřeží Sardinie, leží skvost přírody – Spiaggia Rosa. Tato fascinující pláž vyzařuje odstíny růžové a oranžové, což v kombinaci s azurovým mořem přitahuje zvědavé návštěvníky z celé planety, kteří se chtějí pokochat tímto jedinečným zážitkem.

Mikroskopické přírodní umělecké dílo

Tajemství této jedinečné barevné palety je ukryto v mikroskopickém světě mořských organismů, známých jako foraminifery. Drobná jednobuněčná stvoření se pyšní načervenalým pigmentem ve svých schránkách. Když se dostanou do fáze rozkladu a smíchají se s bělostným pískem pláže, výsledkem je fascinující růžový odstín, který je pro Spiaggia Rosa tak typický.

Zdroj: Youtube

Ostrov Budelli, na kterém Spiaggia Rosa hrdě stojí, je klíčovým klenotem v nádherné koruně národního parku Arcipelago di La Maddalena. Tato bohatě chráněná oblast je hostitelem neocenitelné sbírky vzácných rostlin a živočišných druhů, což z ní dělá mimořádně hodnotný ekosystém a zcela nezapomenutelnou destinaci pro každého milovníka přírody.

Ohrožení růžového ráje

Avšak kvůli své popularitě byla Spiaggia Rosa v minulosti ohrožena. Návštěvníci zde často kradli písek jako suvenýr, což vedlo k tomu, že pláž pomalu ztrácela svůj charakteristický růžový odstín. V roce 1998 proto italská vláda prohlásila Spiaggia Rosa za chráněné území a zakázala jakékoliv odstraňování písku.

Od té doby je návštěva pláže striktně regulována. Na samotnou pláž je zakázáno vkročit a návštěvníci se mohou dostat pouze na 70 metrů od břehu. Výjimkou jsou loďky, které mohou pláž obeplout a poskytnout tak turistům možnost obdivovat tento unikátní přírodní úkaz z blízkosti.

Vysoké pokuty za porušování pravidel

Avšak i přes tato omezení někteří návštěvníci stále porušují pravidla. Podle Fabrizia Fonnesua, ředitele národního parku souostroví Maddalena, je pláž stále v ohrožení kvůli lidem, kteří přistávají na lodích a následně se procházejí po pláži. Turisté, kteří se rozhodnou projít po pláži, mohou čelit vysokým pokutám až do výše 500 eur (12 000 korun). Stejně tak je samozřejmě nelegální odnášet si písek nebo mušle, což může být pokutováno až 3 000 eur (72 000 korun).

Růžová pláž na Sardinii je přírodním skvostem, který stojí za návštěvu. Její unikátní krása, růžový písek a tyrkysová voda nabízejí nezapomenutelný zážitek. Avšak abychom si mohli užívat této krásy i nadále, je důležité chránit a respektovat křehký ekosystém. Proto pamatujte na to, že "Stop" znamená opravdu "Stop" a respektujte pravidla stanovená ochranou pláže.

Zdroje: yahoo.com, atlasobscura.com, falstaff.com