Klasické horské zajištěné cesty známé jako ferraty zná asi každý. Jde o kombinaci turistiky v náročném skalním terénu a horolezectví. Že ale existují i speleoferraty, ví málokdo. Jde o dobrodružný sestup do útrob jeskyně. Na rozdíl od běžné ferraty tedy nestoupáte vzhůru k oblakům, ale dolů k nitru Země.

Český unikát

Zdroj: Youtube

Jedinou českou speleoferratu najdete v Ostrově v Moravském krasu poblíž propasti Macocha. Prakticky uprostřed obce stojí zajištěná studna, která je ve skutečnosti vchodem do jeskyně. Zapomeňte na pohodlné chodníčky, nerezové zábradlí nebo elektrické osvětlení. Uvnitř jeskyně je absolutní tma. Jediným zdrojem osvětlení tak jsou čelovky na přilbách odvážlivců.

Vybavení je základ

Pokud se rozhodnete speleoferratu absolvovat, měli byste vědět, co vás čeká. Průvodce vám zapůjčí kompletní vybavení, tedy ochrannou přilbu, kombinézu, sedací úvaz a jeskyňářský set s karabinami. Pak vás odvede ke vchodu do jeskyně, která je jinak veřejnosti nepřístupná, a za jeho vedení postupně sestoupíte asi 40 metrů pod zem.

Zajištěná jeskynní kaskáda je plná prolézaček, plazivek, propastí, komínů s lanovými žebříky i traverzů s „houpačkami“. Cesta trvá přibližně dvě až dvě a půl hodiny. A přestože je v jeskyni docela chladno, vy se určitě pořádně zapotíte.

Tlouštíkům vstup zakázán

Ačkoliv jde o středně náročnou trasu, kterou mohou v doprovodu dospělých rodičů absolvovat už desetileté děti, má tato adrenalinová zábava přeci jen nějaké omezení. Zážitek by si měly nechat ujít těhotné ženy, lidé s poruchami pohybového aparátu a také lidé s výraznou nadváhou.

V případě obézních lidí je důvod prostý, minimální průlez má rozměry 35 x 61 cm, takže zavalitější postavy by touto skulinou nemusely projít. A dobrodružná aktivita samozřejmě není vhodná ani pro ty, kdo trpí strachem ze stísněných prostor.

Porodní bolesti i Schody do šnečí ulity

Trasa končí u odtokového sifonu malého jezírka. Pokud zvládnete dorazit až sem, znamená to, že jste absolvovali překážky, jejichž názvy mluví samy za sebe. Čekají vás místa jako „Utržené splachovadlo“, „Porodní bolesti“, plazivka „Šnek“, vertikální skluzavka „Šneček“, průlez „Tykadlo“ nebo výšvih „Schody do šnečí ulity“.

Místo budí pokoru a respekt

Speleoferraty jsou náročné, ale zážitek z jejich pokoření je úžasný a zaryje se vám hluboko do paměti. Ponořte se do tajemství podzemního světa, kde o dobrodružství není nouze. Poznáte zcela jiný svět, ze kterého čiší respekt a pokora.

Zdroje: novinky.cz, kudyznudy.cz, liberecka.drbna.cz