Pražské tajemství odkryté vodou

Každý kout historické Prahy skrývá fascinující tajemství a příběhy, které čekají na své objevení. Před dvaceti lety jedno takové tajemství, které bylo po staletí ukryté pod vrstvami prachu a zdi, vyplulo na povrch. Bylo to v době, kdy byla Praha zasažena ničivými povodněmi, které zanechaly stopy zkázy, ale zároveň odhalily kus historie, který by jinak zůstal neznámý.

Tajemná laboratoř Rudolfa II.

V roce 2002 byl v domě č. 1 v Halštatské ulici, v samotném srdci židovské čtvrti Josefov, objeven skrytý sklep. Za zbouranou zdí se skrývala tajemná laboratoř – místo, kde císař Rudolf II., známý svým zájmem o okultní vědy, alchymii a hermetismus, tajně prováděl své experimenty. Dům byl ideálním místem pro takové aktivity, a to vzhledem k tolerantnímu postoji místních obyvatel k okultním vědám.

Svět alchymie

Rudolf II. nebyl jen obyčejným alchymistou. Kolem sebe shromažďoval největší mozky doby, jako byli angličtí alchymisté Edward Kelly a John Dee, nebo český lékař a astronom Tadeáš Hájek z Hájku. Společně se věnovali některým z největších tajemství alchymie – pokusům o přeměnu obyčejných kovů na zlato a vytváření kamenů mudrců.

Po Rudolfově smrti bylo v jeho sbírkách nalezeno velké množství zlata a stříbra. I když neexistují konkrétní důkazy, že toto bohatství je výsledkem alchymistické práce, není to ani vyvrácené. Nad otázkou, zda mohli jeho alchymisté skutečně přeměnit obyčejné kovy na vzácné kovy, stále visí mnoho otazníků.

Znovuobjevené tajemství alchymie

Nejenže byla objevena tajemná laboratoř, ale také byly nalezeny starodávné nádoby a alchymistické nástroje, které patřily k nejmodernějším zařízením své doby. A to není vše. Našly se tu rovněž staré recepty na elixíry a tinktury, které byly v průběhu let ztraceny, povodně v Praze odhalily jejich pozůstatky. Není bez zajímavosti, že díky těmto nálezům dnes benediktinský klášter v Rajhradě u Brna opět vyrábí tyto elixíry dle historických receptur.

Zdroj: Youtube

Dědictví minulosti v současnosti

Dům U rabbiho Löwa je dnes domovem muzea alchymie Speculum Alchemiae. Deset let trvala rekonstrukce alchymistické dílny, ale výsledek stojí za to. Návštěvníci zde mohou spatřit dílnu tak, jak vypadala za dob Rudolfa II., a tím se na chvíli vrátit do doby, kdy Praha byla centrem alchymie a okultních věd.

Dům U rabbiho Löwa a jeho alchymistická laboratoř jsou připomínkou tajemné minulosti a odkazem na dobu, kdy se alchymie a okultní vědy tajemně prolínaly s významnými historickými událostmi. Tato jedinečná památka otevírá okno do světa alchymistů a přibližuje jejich snahy o poznání tajemství přírody.

Zdroje: alchymiae, praha, milujuprahu