Když si představíte ideální dovolenou, co vám přijde na mysl? Někdo se vidí na pláži u pětihvězdičkového resortu, s pitím v ruce a s pohledem na modré moře. Ovšem ne všichni touží po typické dovolené s luxusním ubytováním. Mnoho lidí se rozhodne pro dobrodružnější variantu, kdy se s autem vydají na cestu a spí pod širým nebem. Pokud patříte k těmto dobrodruhům, máme pro vás pár tipů na to, kde je volné kempování v Evropě povoleno a kde je třeba být opatrný.

Kempování v Česku: Volnost s určitými pravidly

Pokud plánujete prozkoumat krásy českého venkova a rozhodnete se strávit noc v autě, máte poměrně volné pole působnosti. Česká republika umožňuje volné kempování, ale existují omezení. Zakotvení v přírodních rezervacích, některých chráněných krajinných oblastech a na vojenských územích je zakázáno.

Švédsko: Ställplatsy pro bezstarostný odpočinek

Švédsko, země rozsáhlých lesů a tajemných jezer, vám nabízí možnost spaní v autě na speciálních ställplatsch (místech pro stání). Tato místa jsou vhodně upravena pro pohodlné přespání, a tak můžete prožít jedinečnou noc pod širým švédským nebem. Stačí si vybrat místo, které vám nejvíce vyhovuje.

Finsko, Norsko a Estonsko: Pohoda ve skandinávském stylu

Skandinávie je pro milovníky přírody a dobrodružství rájem. Finsko, Norsko a Estonsko umožňují spaní v autě na státních pozemcích. Zdejší krásy si můžete užívat bez obav, a to dokonce i na plážích. Příroda vám poskytne jedinečný kulturní zážitek.

Francie, Polsko a Rakousko: Omezení v přírodě

Francie a Polsko jsou ve svých přírodních rezervacích a na soukromých pozemcích shodně striktní, pokud jde o kempování bez souhlasu majitele. Rakousko je zemí jezer, ale kempování mimo vyhrazená místa zde není doporučeno. Všechny tři země vám ale nabízejí bohatství krásných míst, kde se můžete ubytovat tradičními způsoby.

Slovensko a Dánsko: Přísná pravidla

Na Slovensku a v Dánsku je spaní v autě zakázáno a pokuty mohou být vysoké. V Dánsku nejsou veřejná parkoviště určena pro nocování v autech, takže hledání hotelu nebo penzionu je v tomto případě rozumnější.

Chorvatsko: Trik pro odvážné

Chorvatsko sice volné kempování zakazuje, ale máme pro vás trik! Máte-li s sebou nějaký alkohol, můžete se pokusit o dohodu s místními. Tato metoda může být úspěšná a umožní vám strávit noc na zahradě místního obyvatele.

Takže pokud jste dobrodružné povahy a rádi byste strávili dovolenou pod širým nebem, neváhejte si předem zjistit pravidla v dané zemi. Možná najdete nějaký trik, jako je ten s Chorvatskem, který vám umožní užít si nocování v autě naplno. Pamatujte však na bezpečnost a respekt k místním pravidlům, abyste si mohli užít své dobrodružství plnými doušky.

Zdroje: svetcestovatele.cz, portalridice.cz, idnes.cz