Nález, který zaplavil světová média

Dolmen z Guadalperalu, kterému se také říká španělský Stonehenge, je uměle vytvořená skalní konstrukce, kterou tvoří desítky vertikálně uspořádaných megalitických kamenů. Ačkoliv je o tomto památném místě kvůli jeho nedávnému objevení známo jen poměrně málo informací, odhaduje se, že jeho vznik sahá až 5000 let před naším letopočtem.

Zdroj: Youtube

Jak přehrada pohřbila zapomenutý klenot

Historie místa je známa od roku 1926, kdy ho jako první objevil německý archeolog Hugo Obermaier. Nálezu dodává na dramatičnosti fakt, že byl pohřben pod hladinou vody přehradního jezera vytvořeného v roce 1963 jako součást rozvojového projektu. I když místní obyvatelé občas zaznamenali kamenné struktury vykukující nad hladinou, teprve nedávný úbytek vody odhalil celý komplex.

Skvost v suché době

Ángel Castaño, obyvatel nedaleké vesnice a předseda kulturního sdružení Raíces de Peralêda, byl ohromen historickým odkrytím. "Už dříve jsem viděl části vykukující z vody, ale nyní jsem mohl ocenit celý komplex," prohlásil.

Hádanky v kamenech

To, co vzbudilo největší historickou zvědavost, je otázka, kdo postavil tuto monumentální strukturu a proč. Podle jedné z teorií mohl dolmen sloužit jako hrobka, ve které byly uloženy lidské ostatky, což by odpovídalo podobným dolmenům po celé západní Evropě.

Dopady na lokální ekonomii

Enrique Cerdillo, archeolog z madridské univerzity Complutense, uvedl, že jde o vzácnou příležitost pro další výzkum. Navíc, místní průvodci a turistické agentury již zaznamenali ekonomické přínosy, když přivádějí zvědavé turisty k tomuto dávnému komplexu.

Vliv na zemědělce

Všichni ale ze situace radost nemají. Zemědělci jako José Manuel Comendador zdůrazňují, že nedostatek dešťových srážek vážně ohrožuje jejich úrodu, zejména plodiny jako sladká paprika. "Od jara nebylo dostatečně deště... nemáme vodu pro dobytek a musíme ji dovážet," řekl Comendador.

Tajemství odhalená suchem

Dolmen z Guadalperalu není jediným příkladem toho, jak suché podmínky mohou odhalit skryté historické relikvie. Od Hungersteinů v evropských řekách po staré buddhistické sochy v Číně odhaluje suché období poklady v různých koutech světa.

Minulost mezi námi

Dolmen z Guadalperalu je nyní ve středu pozornosti vědců, historiků i turistů. Záhadná 5000 let stará památka nám připomíná, že příroda a historie jsou plné nádherných tajemství, která jsou stále připravena být odhalena. Ať už je to hladina vody, která klesá nebo stoupá, či archeologické nálezy skryté pod povrchem, minulost je stále s námi. Každý den může být okamžikem, kdy odhalíme něco nového o naší společné historii a minulosti.

Zdroje: abcnews.go.com, reuters.com, nytimes.com