Opuštěná obec Salto de Castro se nachází v provincii Zamora, v krásném severozápadním Španělsku. Malebná vesnice o rozloze 400 m² nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny a nadprůměrné množství slunečných dnů. To znamená, že budete mít spoustu příležitostí vyhřívat se na španělském slunci a užívat si krásného počasí.

Zdroj: Youtube

Vesnice Salto de Castro byla postavena ve 40. letech 20. století společností Iberduero jako ubytování pro dělníky pracující na stavbě nedaleké přehrady. Po dokončení přehrady v roce 1952 zůstali ve vesnici žít zaměstnanci Iberduera, kteří v 70. letech prováděli její rozšíření. S nástupem automatizace vodní elektrárny byly budovy v obci postupně opuštěny a v roce 1989 byla vesnice definitivně uzavřena. Od té doby už uplynulo třicet tři let, a vesnice je stále opuštěná a čeká na nového majitele, který ji obnoví.

Velké plány

V loňském roce opuštěnou vesnici zakoupil stavební magnát Óscar Torres Gallego za 300 000 eur. Torres měl odvážný plán na obnovu vesnice, která se nachází v srdci biosférické rezervace Meseta Ibérica, zapsané na seznamu UNESCO. Chtěl sem přilákat venkovský cestovní ruch a obnovit opuštěnou perlu.

Po předložení veškeré potřebné dokumentace a plánu rekonstrukce úřadům se však rozhodl vesnici opět prodat. Důvodem byly pravděpodobně osobní problémy a možná i náročnost projektu. S vylepšeními, která již provedl, a s nabídkami, které mu byly předloženy, se cena vesnice zvýšila na 580 000 eur.

Co opuštěná vesnice nabízí?

Salto de Castro má ovšem co nabídnout. Vesnice se může pyšnit 44 domy včetně řadových i samostatných. Kromě toho zde najdeme kostel, bar, školu s několika třídami, kasárna civilní stráže, sportovní zařízení a bazén. A to není vše! V obci se nachází také penzion se 14 pokoji, jídelnou a prádelnou, takže má potenciál stát se centrem pro venkovský cestovní ruch.

Díky své poloze na břehu přehrady nabízí Salto de Castro bohatou možnost vodních sportů. Jen několik kroků od vašeho domu so můžete užívat nekonečné zábavy ve vodě.

Investice do budoucnosti

I když je cena opuštěné vesnice relativně nízká, případní kupci by měli být připraveni na značné finanční výdaje. Zatímco pořizovací cena může být nízká, renovace a obnova vesnice by vyžadovaly značné investice. Realitní kancelář, která má vesnici k prodeji, odhaduje, že investice potřebné k tomu, aby se vesnice stala plně funkční a ziskovou, by mohly dosáhnout až 2 milionů eur.

Celkově vzato, Salto de Castro je kousek ráje ve španělském venkovském prostředí, který nabízí mnoho příležitostí, ale také vyžaduje odvahu a finanční závazek. Pokud máte sen o vlastní vesnici ve Španělsku a jste ochotni vložit do její obnovy svůj čas, úsilí a zdroje, může to být pro vás nezapomenutelná životní příležitost. Salto de Castro čeká na svého zachránce a nové začátky.

Zdroje: thesun.co.uk, euroweeklynews.com, theportugalnews.com