Velký Roudný se rozprostírá v nádherném prostředí Nízkého Jeseníku a představuje víc než jen geomorfologický útvar. Tato sopka, která byla aktivní před jedním až dvěma miliony lety, je pro Moravu ikonická. Svou dominanci v krajině získala díky charakteristickému profilu stratovulkánu, vyznačujícího se kupovitým tvarem a zalesněným vrcholem.

Příběh lávových proudů a tajemného jezera

Zdroj: Youtube

Geologická tvář Velkého Roudného je fascinující. Skládá se z různých typů vulkanického materiálu včetně čedičové lávy, která tvoří na jeho úbočí čtyři impozantní lávové proudy. Nejdelší z nich je dlouhý až 5 kilometrů. Zajímavým faktem je, že tento proud se kdysi přelil přes štěrkovou terasu řeky Moravice, což vedlo k vytvoření velkého jezera. Pád sopečných vyvrženin do tohoto jezera pak vytvořil usazeniny pórovitých tufitů, které se později ukázaly jako hodnotný stavební materiál.

Folklór a legendy Velkého Roudného

Avšak nejsou to jen geologické aspekty, které dávají Velkému Roudnému jeho jedinečnou povahu. Tento vrchol je zahalen do závoje legend a lidových pověstí, které poskytují návštěvníkům podmanivý pohled na mystické a tajemné příběhy spojené s tímto místem.

Bitva mezi Bohem a Luciferem

Jednou z nejznámějších legend je příběh boje mezi Bohem a Luciferem. Podle této pověsti se Bůh a Lucifer utkali v souboji právě na Velkém Roudném. Výsledkem této epické bitvy bylo vytvoření černé díry, která údajně vedla přímo do pekla, a to v místě, kde se dnes nachází sopečný kráter.

Tajemství Valpuržiny noci a čarodějnických rituálů

Rovněž stojí za zmínku legenda o Valpuržině noci. Příběh vypráví, jak se čarodějnice shromažďovaly na Velkém Roudném, aby oslavovaly své tajné rituály. Pověst tvrdí, že po jedné takové oslavě se obloha otevřela a vypustila stříbrný déšť, který čarodějnice rozpustil a zanechal za sebou jen jejich výkřiky.

Přestože tyto příběhy mohou být fantastické, dodávají Velkému Roudnému tajemný a magický nádech. Spolu s jeho bohatou historií a přírodními krásami se tak stává jedním z nejoblíbenějších cílů turistů a milovníků přírody.

Přírodní krása a biodiverzita

Kromě své geologické a kulturní hodnoty je Velký Roudný také domovem pro řadu teplomilných rostlin, jako je vstavač mužský a mochna přímá. Biodiverzita přidává další rozměr k jeho přirozené kráse a přitahuje přírodovědce z celé země.

Velký Roudný je fascinující kombinací přírodních krás, geologických fenoménů a lidových legend, což z tohoto místa na Moravě činí unikát. Jde o lokalitu, která je stejně bohatá na příběhy jako na přírodní dědictví, a to ji činí skutečně speciální. Bez ohledu na to, zda hledáte dobrodružství, relaxaci nebo nové poznatky, Velký Roudný je ideálním místem k návštěvě.

Zdroje: majovyhonzik.wordpress.com, kudyznudy.cz, lifee.cz