Jezero Laacher See je krásné jezero nacházející se v oblasti zvané Vulkaneifel v Porýní-Falci na západě Německa jižně od Bonnu. Pod jeho klidnou hladinou to ale pořádně vře. Dokládají to nejen bubliny vycházející z vod jezera, ale především série drobných zemětřesení v posledních letech. Vědci o nových poznatcích píší v této studii.

Není důvod k panice

Podle vulkanologů zatím žádné bezprostřední nebezpečí výbuchu nehrozí, odborníci se však shodují na tom, že je třeba aktivitu vulkánu pečlivě monitorovat a zkoumat, abychom byli připraveni na případný budoucí výbuch.

Zdroj: Youtube

Jezero samotné, jehož maximální hloubka je 51 metrů, je ve skutečnosti kalderou, která zde vznikla po poslední velké erupci sopky, jež region zasáhla před zhruba 13 000 lety. Šlo o jednu z největších sopečných erupcí ve střední Evropě za posledních 100 000 let. Eifel je tak nejen největší vulkanickou oblastí ve střední Evropě, ale zároveň i nejmladší.

Evropa pod nánosem popela

Erupce před přibližně 13 000 lety byla opravdu mohutná. Do atmosféry exploze vyvrhla kolem 20 kubických kilometrů hmoty, a to až do výšky 20 kilometrů. To je srovnatelné s mocným výbuchem vulkánu Pinatubo na Filipínách v roce 1991. Exploze měla tehdy dopad na velkou část Evropy. Popel padal až v Itálii nebo v místech, kde dnes stojí Petrohrad.

Ovšem od té doby nebyla sopka aktivní, což lidem dává klamný pocit bezpečí. Nicméně, pod vrstvami zemského pláště stále pulsuje tekuté magma, což potvrzují poslední výzkumy německých vulkanologů.

Opatrnost je na místě

Jak vědci informovali, před posledním mohutným výbuchem se komory plnily magmatem asi 30 000 let. Z toho vyplývá, že akutní nebezpečí výbuchu v současné době nehrozí.

Na druhou stranu opatrnost je na místě. Vzhledem k tomu, že je vulkán stále aktivní, je nutné přehodnotit míru ohrožení obyvatelstva a zaměřit se na kontrolu a měření stoupajících plynů a okolního zemského povrchu.

Záhada, kterou nikdo nerozluští

Díky moderním technologiím jsme schopni detailně zkoumat zemské vrstvy a monitorovat vulkanickou aktivitu. V Eifelu, v hloubce 40 kilometrů pod zemským povrchem, byla naměřena největší zemětřesení, která kdy byla v Německu zaznamenána. Jak dlouho tyto otřesy trvají, ale nevíme. Odborníci se totiž na měření otřesů zaměřili poprvé před 10 lety. Zda před touto dobou v oblasti rovněž docházelo k zemětřesením, tak už nezjistíme.

Nevyzpytatelná ohnivá příšera

Oblast kolem Laacher See je oblíbeným turistickým cílem díky své malebné krajině a klidnému jezeru. Laacher See je ale dokonalým příkladem toho, jak může nádherná krajina skrývat nebezpečné tajemství. Ačkoli v současné době nehrozí bezprostřední výbuch, je důležité být vždy na pozoru. Oblast Eifel nám připomíná, jak fascinující, ale zároveň nebezpečná může být příroda. Abychom si mohli vychutnat všechny její krásy, musíme k ní přistupovat s respektem a úctou.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, irozhlas.cz, svetobeznik.info