Obdivujeme je v televizních dokumentech, hltáme příběhy o nich na sociálních médiích a dychtivě vyhledáváme pohled na jejich oslnivou a nebezpečnou krásu. Sopky. Monumentální přírodní jevy, které v sobě spojují fascinující krásu a ničivou sílu. Na jednom z takových míst, na indonéské sopce Kawah Ijen, se odehrává příběh, který je tak působivý, až se zdá být z jiného světa. Je to příběh o práci, která je patrně jednou z nejtvrdších na světě.

Skrytý svět těžby síry uvnitř sopky

Na východě ostrova Jáva, kde se nachází nejvíce obyvatel Indonésie, se tyčí sopka Kawah Ijen. Sopka vysoká 2 600 metrů je známá svými jedinečnými přírodními fenomény - elektricky modrými plameny a kráterovým jezerem s neobyčejně kyselou vodou. A právě zde se odehrává každodenní boj více než dvou set horníků, kteří se denně vydávají do hlubin kráteru za těžbou síry.

Každodenní boj horníků v hlubinách sopky

Pokud se domníváte, že tuto práci bude schopný vykonávat pouze stroj, jste na velkém omylu. V Indonésii je to jinak. Každé ráno se skupina horníků vydává na náročný výstup na vrchol sopky. Jakmile se vyškrábou nahoru, následuje ještě těžší a nebezpečnější sestup do kráteru, kde se těží surová síra. Tito horníci pracují bez jakéhokoli speciálního vybavení, na svých ramenou nosí až 120 kilogramů síry ven z kráteru. A jejich odměna? Něco přes sto korun na den.

Zdroj: Youtube

Zážitek pro turisty

Kolem sopky však existuje i jiný svět, svět turistů, kteří přicházejí obdivovat fascinující přírodní fenomén, jako jsou elektricky modré plameny a tyrkysově modré kráterové jezero. Mnozí z nich jsou si vědomi náročnosti práce horníků, avšak přesto se tato těžba stále provádí, protože je zde velký zájem o síru, která se používá v místních cukrovarech a továrnách na výrobu zápalek.

Rostoucí zájem turistů přináší horníkům další možnosti. Někteří z nich pracují jako průvodci nebo provozují vlastní ubytovací zařízení. To jim umožňuje zvýšit své příjmy, a zlepšit tak podmínky pro sebe a své rodiny. Zároveň se však snaží zajistit, aby jejich děti nemusely pokračovat v těžbě síry a mohly si vybrat jiný směr života.

Místo kontrastů a odhodlaných lidí

Kawah Ijen je místem plným kontrastů, kde se střetávají krása a drsná realita každodenního života. Ale je také místem, kde lidé ukazují svou odhodlanost a vytrvalost, i když čelí náročným podmínkám. Je obdivuhodné, jak jsou tito lidé schopni přizpůsobit se prostředí, ve kterém žijí, a jak dokážou najít způsoby, jak zlepšit své životní podmínky, ať už to znamená těžbu síry nebo práci v turistickém průmyslu.

Zdroje: nationalgeographic.com, channelnewsasia.com, voiceskopje.org