Předzvěst budoucích erupcí

Zdroj: Youtube

Lednová erupce sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai v roce 2022 byla předzvěstí síly přírody, která může mít devastující dopad na celý svět. Výbuch této sopky způsobil tsunami, která se rozprostřela přes jižní Tichý oceán a zasáhla břehy Japonska, Severní a Jižní Ameriky. Dokonce i vzdálená Tonga utrpěla rozsáhlé škody ekonomického rázu. Tato událost naznačuje, že síla sopečných erupcí může dosáhnout daleko za hranice samotného sopečného kráteru.

Znepokojující výzkum

Analýza ledových jader z Grónska a Antarktidy, provedená týmem Niels Bohr Institute v Kodani odhalila alarmující zjištění. Erupce o síle 7 stupňů Richterovy škály, která může být až 100krát větší než výše zmíněná v roce 2022, je pro toto století velmi pravděpodobná. Vědci upozorňují, že podobné erupce mohou dramaticky změnit klima a dokonce způsobit kolaps civilizací.

V této souvislosti vyniká jméno Michaela Cassidyho, docenta vulkanologie na Birminghamské univerzitě, který nás upozorňuje na neodkladnou potřebu připravit se na tuto hrozbu. Zdůrazňuje, že přestože agentury jako NASA dostávají stovky miliard dolarů na plánování "planetární obrany" před hrozbou asteroidů a kosmických projektilů, neexistuje podobný globální program na ochranu před devastujícími následky masivní sopečné erupce.

Lekce z historie

Historie nám ukazuje, jakou sílu a moc může mít sopečná erupce této velikosti. V roce 1815 se na indonéském ostrově Tambora odehrála erupce o síle 7 stupňů Richterovy škály. Její následky byly ničivé. Více než 100 000 lidí zahynulo během několika dní a globální klima bylo zasaženo natolik, že rok 1815 je známý jako "rok bez léta". Průměrná teplota na Zemi klesla o jeden stupeň, což mělo za následek neúrody v Číně, Evropě a Severní Americe. Záplavy a deště způsobily epidemií cholery v různých částech světa.

Investice do naší bezpečnosti

Dnes, ve světě, který je mnohem více hustě osídlený a vzájemně propojený než v dobách Tambory, by podobná erupce mohla mít katastrofální následky. Nepředstavitelný počet lidí by byl ohrožen a globální obchodní cesty by byly přerušeny, což by způsobilo nekontrolovatelný růst cen a nedostatek zásob na celém světě.

Proto by měly světové vlády podniknout kroky ke zvýšení financování pro plánování katastrof a monitorování potenciálních sopečných hrozeb. Zvyšující se hladiny moří a tání ledovců zvyšují pravděpodobnost masivních erupcí. Navíc, mnoho spících sopek stále zůstává neobjeveno a nesledováno, což zvyšuje riziko neočekávaných a ničivých erupcí.

Zdroje: dailymail.co.uk, voxnews.al, jpost.com