Původ jeskyně

Jeskyně Son Doong leží v obci Son Trach, v oblasti národního parku Phong Nha Ke Bang – jde o lokalitu, kterou dvakrát uznala UNESCO jako světové přírodní dědictví. Ale co ze Son Doong dělá tak zvláštní místo? Jeskyně vznikla před více než 2 miliony lety a je výsledkem dlouholetého protékání říční vody vápencovým podložím. Tento proces vytvořil obrovský tunel pod horami. Díky měkkým horninám se strop jeskyně propadl a vytvořil impozantní jeskynní oblouky.

Fascinující objev

Příběh objevu Son Doong je stejně fascinující jako samotná jeskyně. V roce 1990 se lesník jménem Ho Khanh vydal do džungle, když ho překvapila silná bouřka. Hledal úkryt a náhodně narazil na velký jeskynní oblouk, ze kterého vystupovala oblaka páry. Jeho zvědavost ho tehdy lákala objevit tajemství jeskyně, avšak jeho strach mu bránil vstoupit dovnitř.

Po několika letech se Ho Khanh pokoušel znovu najít jeskyni s britskou expedicí, avšak bez úspěchu. Ale Ho Khanh se nenechal odradit a po neúnavném hledání jeskyni konečně našel.

Zázraky přírody uvnitř Son Doong

Zdroj: Youtube

Od doby svého objevu se Son Doong stala turistickou atrakcí, která přitahuje dobrodruhy a milovníky přírody z celého světa. Průzkum jeskyně odhalil řadu fascinujících formací, které jsou unikátní pro tuto lokalitu.

  • Vietnamská zeď – tato formace představuje nejvyšší krápníkovou stěnu v Son Doong. Vystupuje do výšky až 200 metrů a představuje obdivuhodný pohled na vertikální stěnu krápníků. Monumentální stěna je úchvatná a návštěvníci si díky ní uvědomí velikost a sílu přírody.
  • Kemp Son Doong – nachází se na dně jeskyně, obklopen bílým pískem, což vytváří nádherný kontrast s tmavými stěnami jeskyně. Kemp Son Doong nabízí úchvatný pohled na závrt, jeden z nejvýraznějších prvků jeskyně.
  • Psí tlapky – jedná se o obrovské krápníkové sloupce, které jsou charakteristické pro Son Doong. Tyto sloupy se tyčí vysoko nad návštěvníky a jejich forma připomíná psí tlapky, odtud jejich název.

Proč navštívit Son Doong

Vstup do jeskyně Son Doong je neuvěřitelný zážitek, který je k dispozici pouze omezenému počtu lidí. Ročně se sem dostane pouze kolem tisíce šťastlivců. Jeskyně je skutečně impozantní. Je dlouhá asi devět kilometrů, největší prostora má na délku více než pět kilometrů, je vysoká až 200 metrů a na šířku má přibližně 150 metrů. Nikde jinde na podobnou jeskyni určitě nenarazíte.

Zdroje: dailymail.co.uk, edition.cnn.com, phongnhacave.org