V metropolitní oblasti Krakova, nedaleko českých hranic, leží jeden z největších polských historických pokladů - solný důl Wieliczka. Tento unikátní důl skrývá nejen bohaté solné zásoby, ale také nádherný podzemní kostel, což je zázrak, který nikde jinde nenajdete.

Zdroj: Youtube

Od prvních polských králů po současnost

Historie tohoto dolu sahá až do doby prvních polských králů, ale první důkazy o těžbě soli ve Wieliczce pocházejí ze 13. století. Důlní síť se postupně rozšiřovala a rozvíjela a v současné době dosahuje délky 287 kilometrů. Tento ohromující rozsah je výsledkem více než 700 let neustálého budování a rozšiřování dolu.

Legenda princezny Kingy

Legenda o maďarské princezně jménem Kinga, která údajně přivedla horníky do Wieliczky, aby zde našli její snubní prsten ukrytý v soli, vytváří romantický náboj okolo historie dolu. Je však pravděpodobnější, že důl byl objeven poté, co horníci rozpoznali minerální obsah vody ve městě. Bez ohledu na jeho počátky však důl sehrál klíčovou roli v historii Polska a sloužil jako důležitý zdroj příjmů pro rekonstrukci Krakova po tatarských invazích.

Umělecké poklady vytesané horníky

Jednou z nejzajímavějších částí dolu jsou jeho sochy a reliéfy vytesané do solných stěn. Tato umělecká díla, včetně figur trpaslíků, fantastických tvorů a panovníků, byla vytvářena horníky během staletí a tvoří jedinečnou podzemní galerii. Návštěvníci, jako byl slavný vědec Mikuláš Koperník a polští světci, byli ohromeni tajemstvím a krásou tohoto uměleckého pokladu.

Chodby plné stalagmitů a krápníků

Solný důl Wieliczka je nyní oblíbenou turistickou atrakcí v Krakově. Během prohlídky mají návštěvníci možnost sestoupit do první úrovně dolu po 378 schodech a prozkoumat fascinující chodby s krápníky, stalagmity a výtvory horníků. Vrcholným bodem je návštěva podzemní kaple svaté Kingy, podzemní katedrály vytesané do solných stěn, kde většině návštěvníků dojdou slova.

Tato skrytá krása, zapsaná na seznamu UNESCO, přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa a představuje jedinečný pohled na polskou historii a umění. Návštěva solného dolu Wieliczka je zážitkem, který návštěvníci nezapomenou a který prohloubí jejich povědomí o bohatém kulturním dědictví této úžasné země.

Zdroje: theculturetrip.com, wikipedia.org, krakow.wiki