Kotva: Modernistický skvost na náměstí Republiky

Kotva stojí na náměstí Republiky a je to unikátní reprezentant modernistické architektury. Projekt manželů Machoninových, připomínající svým vzhledem včelí plástve, vyvolal zájem už v momentě svého vzniku. Díky svému unikátnímu designu a impozantní velikosti se Kotva stala jednou z nejvýznamnějších budov v metropoli a zaujímala pozici pátého největšího obchodního domu v Evropě. Za dob socialismu tento dům, původně koncipovaný jako prémiový obchodní objekt, sloužil jako místo setkávání tisíců zákazníků denně.

Dům módy: Luxus na Václavském náměstí

Dům módy na Václavském náměstí vyrostl z popela vybombardovaného činžáku v roce 1956. Vždy byl známý svou nabídkou luxusního zboží a nikdy neměl problém přitahovat zákazníky. Ti zde mohli pořídit luxusní oděvy, speciální kolekce obuvi nebo dokonce jabloneckou bižuterii.

Bílá labuť: Inovace a tradice Na Poříčí

Bílá labuť, která se nachází Na Poříčí, otevřela své dveře v roce 1939. Stojí na místě původních budov zájezdního hostince a pivovaru. Tento moderní obchodní dům byl součástí impéria Brouk a Babka zaměřeného na drobné domácí potřeby, oblečení, látky, galanterii i sportovní vybavení. Bílá labuť se mohla pochlubit prvním pražským eskalátorem a svými unikátními pneumatickými pokladnami.

Zdroj: Youtube

Máj: Dům s výhledem na roh Národní a Spálené

Obchodní dům Máj byl postavený v roce 1975 a je považován za jeden z architektonických symbolů Prahy. Najdete ho na rohu Národní a Spálené ulice, kde kdysi stál novogotický Šlikovský palác. Tento jedinečný obchodní dům představuje spojení moderní a historické architektury. Po rozsáhlé rekonstrukci, kterou provádí developerská firma Amádeus Real Estate, se obchodní dům Máj chystá na znovuotevření v příštím roce. Dům bude zachovávat svůj původní vzhled, přičemž nabídne návštěvníkům devět z jedenácti podlaží. Máj tím zůstává věrný svému závazku být centrem každodenního života tisíců lidí, kteří lokalitou denně procházejí.

Související články

Tito velikáni mezi obchodními domy představují klíčovou část pražského obchodního a architektonického dědictví. Přes všechny změny, kterými prošly, zůstávají svědky historie města. Jejich jedinečná atmosféra přitahuje jak místní, tak turisty.

Zdroje: prazsky.denik.cz, nasregion.cz, neverdie.cz