Socha Krista Spasitele v České republice

Hnací silou monumentálního projektu je hluboce věřící Pavol Turoň, úspěšný slovenský podnikatel. Samotná socha dosahuje pozoruhodné výšky 6,15 metru, přičemž postava Ježíše bez podstavce měří 4,5 metru. Roztažené ruce Krista se rozpínají do úctyhodných 4 metrů. Při realizaci vize se nadaný umělec, malíř a sochař Martin Lepka inspiroval kolosální sochou Krista Spasitele, která zdobí panorama brazilského Ria de Janeira.

Zdroj: Youtube

Od nemoci k uměleckému zázraku

Rekordní umělecké dílo, které se nachází v resortu Svět, skutečně dominuje svému okolí. Sochu posvětil kardinál Dominik Duka, což představovalo významný okamžik jak pro zbožného Pavla Turoně, tak pro celý resort. Motivace pro vztyčení věžovitého svědectví víry vychází z hlubokého osobního zážitku. Před dvěma lety se Pavol Turoň ocitl na pokraji života a smrti, když bojoval s vyčerpávajícími následky nemoci covid-19. V době, kdy byl v nemocnici, si sáhl na dno svých sil. Ovšem jako zázrakem přežil a jako hluboké gesto vděčnosti za své uzdravení se rozhodl postavit více než šestimetrovou sochu Ježíše Krista.

Umění a víra spojené v bílém betonu

Samotná socha je zázrakem řemeslného umění, je vyrobena z bílého betonu napuštěného skelnými vlákny a zpevněného ocelovými výztuhami. Ačkoli je v porovnání se svým brazilským protějškem menší, může se pochlubit několika výraznými prvky včetně složitě propracované tváře a zdobené koruny. Kromě toho plní praktickou funkci hromosvodu, který poskytuje letovisku a jeho hostům ochranu při bouřkách.

Rekordy a dobrodružství

Kromě sochy vzbuzující respekt zajistil Pavol Turoň pro svůj resort další dva pozoruhodné rekordy. Prvním ohromujícím počinem je vytvoření 18 unikátních tematických apartmánů v rámci penzionu, z nichž každý představuje jinou zemi z celého světa. Hosté se tak mohou v rámci resortu vydat na celosvětové dobrodružství a poznat rozmanité kultury například Mexika, Keni, Indonésie, Peru, Jordánska, Brazílie, Indie, Maroka, Itálie nebo Tahiti, a to vše, aniž by opustili hotel.

Druhým rekordem, ke kterému se Turoň hrdě hlásí, je největší putting golfové hřiště o rozloze 5 500 metrů čtverečních. Putting golf, varianta minigolfu, nabízí příjemnou rekreační aktivitu pro hosty všech věkových kategorií.

Stopa neochvějné víry

V srdci České republiky, kde se snoubí historie a kultura, stojí nejen nejvyšší socha Ježíše Krista, ale také svědectví o neochvějné víře a vděčnosti jednoho člověka. Pozoruhodná cesta Pavla Turoně, poznamenaná vítězstvím nad nepřízní osudu a odhodláním podělit se o své požehnání se světem, zanechala v Úžicích i ve světovém letovisku nesmazatelnou stopu.

Zdroje: hrady.cz, cesky.radio.cz, i60.cz