Karlův most: Symbolika a historie

Karlův most je významnou památkou obklopenou aurou magie a tajemství, jejíž historie sahá až do středověku. V době, kdy králové při budování svých staveb často vyhledávali rady astrologů, hrál most důležitou roli. V roce 1342 byl původní dřevěný Juditin most silně poškozen. V reakci na tuto situaci se král Karel IV. rozhodl pro stavbu nového mostu. Ten byl mnohem větší a navíc vyrobený z pevného kamene.

Zdroj: Youtube

Výstavba nového mostu byla zahájena 9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut. Tento specifický čas byl zvolen na základě jedinečné astrologické konstelace – spojení Slunce se Saturnem, což dodalo tomuto momentu zvláštní význam.

Tajemná socha na Karlově mostě

Mezi mnoha sochami, které zdobí Karlův most, vyniká zejména socha Bruncvíka. Představuje legendárního českého rytíře, který podle pověsti prošel nebezpečnou cestou, aby získal živého lva pro svůj erb. Během svého dobrodružství čelil mnoha nástrahám, včetně ztroskotání lodi a střetu s obřím ptákem Nohem. Nicméně i přes tyto nesnáze se mu podařilo porazit draka, zachránit zraněného lva a bezpečně se vrátit domů.

Symbol spravedlnosti

Socha Bruncvíka však není výjimečná pouze svým umístěním a zobrazením. Skrývá v sobě také symbolický význam, který se váže na právo Starého Města vybírat clo z Karlova mostu. Toto právo bylo uděleno králem Jiřím z Poděbrad a potvrzeno králem Vladislavem II. Symbol rytíře tak představuje vykonávání spravedlnosti a městské právo.

Místo, na kterém dnes stojí socha Bruncvíka, má dlouhou historii, která sahá až do dávných dob. Stála zde socha Peruna, boha hromů, podle kterého byly konány soudy. Ve středověku zde pak stála socha rytíře Rolanda, jehož jméno je spojeno se slovem "rollen", což označuje svitky, kde byly zaznamenány zákony. Socha Bruncvíka tak pokračuje v tradici těchto symbolů spravedlnosti.

Energie a harmonie

Podle některých názorů se socha Bruncvíka na Karlově mostě stala významným geopunkturním bodem, odkud prý vyzařuje silná energie. Když se na mostě zastavíte a chvíli se v tichu zdržíte u sochy, možná ucítíte pulzující energii země pod vámi. Mnozí návštěvníci popisují tento zážitek jako pocit klidu, harmonie a vyrovnanosti.

Při příští procházce po Karlově mostě si najděte chvíli na zastavení u sochy Bruncvíka. Možná i vy ucítíte energii, která z tohoto místa vyzařuje. Každý, kdo prochází pod touto sochou, se stává součástí nepřetržitého příběhu o hledání pravdy, spravedlnosti a silného ducha.

Zdroje: 1.pluska.sk, regiony.rozhlas.cz, kudyznudy.cz