Záhada skrytá blíže, než bychom čekali

Jeden z nejzásadnějších archeologických nálezů na Slovensku byl objeven na konci roku 2005, a to na staveništi průmyslového parku v Popradu. Co začalo jako běžná práce na úpravě terénu, se brzy proměnilo v ohromující nález. Bagrista narazil na místo, které na první pohled připomínalo běžný bunkr z doby druhé světové války. Ale jakmile se archeologové dostali hlouběji do země, odhalil se jim pohled na mimořádně vzácnou germánskou hrobku, postavenou pro neznámého knížete před přibližně 1 600 lety. V souvislosti s objevem se okamžitě začalo hovořit o "slovenskémTutanchamonovi." Monumentální hrobka s neporušeným sarkofágem je neuvěřitelně zachovalá.

Dřevěná konstrukce a římské vlivy

Jedinečnost tohoto místa spočívá v detailech. Dřevěná konstrukce hrobky byla nejenom izolovaná stejným způsobem, jaký popisují římské stavební příručky, ale obsahovala také artefakty, které nám mohou napovědět mnoho o životě germánského šlechtice. Mohlo by to naznačovat, že pohřbený kníže sloužil v římské armádě. Analýza DNA naznačuje, že muž, který byl vysoký 170 cm a zemřel ve věku kolem 25 let, mohl pocházet z oblasti mezi Volhou a Uralem, což bylo v té době centrum migračních kmenů, a to včetně Vandalů. Každopádně muselo jít o významnou postavu té doby, okázalá hrobka to nepochybně dokazuje.

Evropský unikát

Zdroj: Youtube

Zpráva o tomto ohromujícím objevu se rychle roznesla a archeologové z celého světa se začali sjíždět na Slovensko, aby si tento unikátní nález prohlédli na vlastní oči. Hrobka totiž představuje evropský unikát. Zatímco podobné hroby byly nalezeny na několika místech Evropy, většinou byly jen v podobě fragmentů. Slovenská hrobka však přečkala staletí téměř nedotčena, což je vzácností.

Paradoxní příčiny zachování hrobky

Bohužel "slovenský Tutanchamon", na rozdíl od toho egyptského, přišel o své bohatství díky vykradačům hrobek. Je ale možné, že právě kvůli zlodějům se hrobka udržela ve vynikajícím stavu po staletí. Jak vysvětlil archeolog, voda, která se dostala do hrobky skrze šachtu vykopanou zloději, vytvořila blátivé prostředí, díky kterému se mohly zachovat všechny organické části.

Slovenský Tutanchamon tedy možná ztratil některé ze svých největších pokladů, ale co zůstalo, nám dává vzácný pohled do minulosti a ukazuje složitou historii a kulturu germánských kmenů. A stejně jako Tutanchamonova hrobka i tento objev lidstvu připomíná, jak může historie náhle vystoupit z hlubin a ohromit nás svou tajemností a krásou.

Zdroje: tvnoviny.sk, hl.rs, sita.sk