Geneze jedinečné stavby

Cesta budovy Slovenského rozhlasu začala na počátku 60. let 20. století soutěží o návrh, z níž vzešli architekti Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling. Jejich inovativní návrh, který se odklonil od typického socialistického realismu té doby, jim projekt vynesl. Návrh byl přelomový nejen svým estetickým, ale i konstrukčním pojetím, neboť se jednalo o první ocelovou budovu na Slovensku.

Zdroj: Youtube

Od papíru po skutečnost

Přechod od návrhu ke skutečnosti trval téměř dvě desetiletí, od roku 1967 do roku 1985. Období se neslo ve znamení experimentálních stavebních technik, neboť budova byla jednou z prvních na Slovensku, která byla založena na ocelové konstrukci. Architekti stáli před výzvou realizovat komplexní návrh s omezenými zkušenostmi s takovými konstrukcemi.

Konstrukční zázrak

Nejvýraznějším rysem budovy Slovenského rozhlasu je její tvar obrácené pyramidy, který se stal předmětem různých interpretací. Někteří v něm vidí zmenšeninu Cheopsovy pyramidy, jiní se domnívají, že symbolizuje šíření informací, přičemž nejdůležitější zprávy jsou na vrcholu. Jedinečná konstrukce budovy je podepřena pouhými devíti body včetně osmi ocelových nosníků a centrálního sloupu, který prochází všemi patry, což svědčí o důmyslnosti návrhu.

Inovativní funkční design

Navzdory všeobecnému přesvědčení nebyl design obrácené pyramidy vytvořen jen kvůli estetickému vzhledu. Rozšiřující se stěny, jak budova stoupá vzhůru, vytvářejí přirozený stín a zajišťují chladnější a příjemnější prostředí v nižších patrech. Praktický aspekt návrhu dokazuje, že architekti dbali na formu i funkci.

Směs umění a architektury

Interiér budovy Slovenského rozhlasu je stejně fascinující jako její exteriér. Vrcholem je Studio 1 s varhanami rozprostírajícími se po stěnách a unikátním akustickým řešením. Studio je izolováno od zbytku budovy a spočívá na pružinách, což je ukázkou mimořádného spojení architektonického a akustického inženýrství.

V celé budově lze pozorovat ucelený designový motiv. Od pohodlných červených pohovek ve studiích až po koberce a zábradlí z masivního dřeva, vše dodává interiéru pocit elegance a stylu.

Rozporuplná ikona slovenské architektury

Budova Slovenského rozhlasu stále vyvolává silné reakce. Podle některých kritiků působí jako pěst na oko, jiní obdivují její výrazný vzhled. Bez ohledu na úhel pohledu zůstává budova nedílnou součástí architektonického dědictví Slovenska, symbolem doby, kdy inovace utvářely panorama země.

Zdroje: radiozurnal.rozhlas.cz, cs.wikipedia.org, zmudrig.sk