Organismus na okraji poznání

Podivný organismus byl identifikován jako slizovka práškovitá (Physarum polycephalum) a byl objeven v lesní oblasti Przedborów v Polsku. Slizovky, jako celá skupina organismů, patří mezi méně známé v říši života. Jsou klasifikovány jako jednoduché eukaryotické organismy, které mají více společného s prvoky než s houbami či rostlinami.

Zdroj: Youtube

Slizovka práškovitá je zvláštní i svým vzhledem. Někteří ji popisují jako masu připomínající žlutý sliz, což poskytuje ideální půdu pro různé pověry a mýty. V mnoha kulturách je nazývána "čarodějnickým máslem" a prý byla využívána čarodějnicemi k tomu, aby pokazily mléko sousedům. Vikingové naopak tvrdili, že jde o trolí kočku, jejíž zvratky byly důkazem čarodějnictví. Tvrdili, že kočka patřila čarodějnici, která pila mléko od krav. Podivný organismus má také přezdívku "míchaný vaječný sliz" kvůli své žluté barvě. Ale jaký je skutečný příběh záhadného tvora?

Jak slizovka práškovitá ožívá

Na první pohled by se mohlo zdát, že slizovka práškovitá je jen nehybnou hmotou, ale opak je pravdou. Organismus je schopen pohybu díky pseudopodům, což jsou výběžky buněčné cytoplasmy. Pseudopodia mu umožňují "plazit" se za hledáním živin a vyhledávat ideální prostředí pro svou existenci.

Ale co se týče stravy, slizovka není vůbec vybíravá. Sní téměř cokoli, co jí přijde do cesty. Avšak její oblíbenci jsou bakterie, na kterých se živí s nadšením. Co je ještě pozoruhodnější, je schopnost organismu spojit se s jinými slizovkami, když se potkají, a vytvořit tak ještě větší organismus. Schopnost symbiózy je fascinujícím příkladem adaptability přírody.

Domov záhadného tvora

Slizovka práškovitá se nejčastěji vyskytuje v lesích a její aktivita je nejvýraznější od léta až do pozdního podzimu. Často je vidět po vydatném dešti, kdy se objeví na povrchu půdy a kamenech.

Jedním z důležitých aspektů organismu je jeho odolnost vůči otravám, zejména těžkým kovům, jako je zinek. Tato schopnost je fascinujícím příkladem adaptace na různé podmínky prostředí a dává nám nahlédnout do složitých mechanismů, které umožňují přežití v divoké přírodě.

Slizovka práškovitá je nepochybně jedním z neobvyklých a záhadných organismů, které nám připomínají, jak málo stále víme o různých formách života na naší planetě. Atypický vzhled a schopnost se pohybovat a hledat potravu ji činí fascinujícím objektem pro výzkumníky i nadšence přírody. Připomíná, že příroda je plná tajemství a že stále máme mnoho co objevovat a pochopit o životě na naší planetě.

Zdroje: obkec.azet.sk, kobieta.interia.pl, startitup.sk