Největší část pobřeží východoafrického jezera Malawi náleží stejnojmenné republice, zbytek pak Tanzanii a Mozambiku. Až do konce britské koloniální nadvlády se jezero Malawi nazývalo Nyasa, což můžete ojediněle najít v některých mapách i dnes. Domorodci mu říkají Kalendářové jezero, protože je dlouhé právě tolik mil, kolik má rok dnů (365 mil. tedy 584 kilometrů), a v nejširším místě měří tolik mil, kolik má rok týdnů (52 mil, tedy 83 kilometrů).

Jedno z největších

Svou velikostí představuje 9. největší jezero světa (3. největší v Africe) a svou hloubkou 706 metrů se řadí dokonce na 4. místo mezi nejhlubšími jezery. Protáhlý tvar Malawi a jeho úctyhodná hloubka nejsou náhodné, protože tvoří součást celého řetězce jezer Velké příkopové propadliny, jehož jižní konec uzavírá.

Když se podíváme do historie státu Malawi, respektive kolonie Nyasaland, nezjistíme žádné kruté hladomory, ničivá sucha ani jiné katastrofy typické pro východní Afriku. To vše právě díky jezeru, které vytváří příjemné klima, přináší vláhu a vůbec je hospodářskou oporu přilehlých oblastí. Každý večer jsem mohl pozorovat, jak muži z pobřežních vesnic vyrážejí na noční rybolov v dlabaných loďkách s pomocí petrolejových svítilen přitahujících ryby a ráno pak prodávají úlovky odměřované po celých vědrech.

Rybí ráj

Nejdůležitějším způsobem zpracování ryb je sušení na slunci – velké ryby se porcují a nasolují, zatímco malé se suší vcelku. Ostatně pro republiku Malawi představuje export sušených ryb, vedle tabáku a čaje, nejvýznamnější zdroj příjmů. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní kůži, protože neexistoval dopravní prostředek, kde by nesmrděl alespoň jeden obrovský pytel sušených rybiček. Akvaristé jezero Malawi dobře znají, protože je domovem téměř 900 druhů ryb – v žádném jiném jezeře na světe nežije tolik druhů! Většina těch zdejších patří do čeledi vrubozubcovitých (česky též cichlidy), které pečují o své potomstvo, což je reprodukční strategie u ryb neobvyklá (chrání vylíhlý plůdek ve své tlamě).

Přestože v jezeře Malawi místy hrozí reálné riziko nákazy bilharziózou, šnorchlování ve světě barevných ryb patří k mým největším zážitkům – některá místa by si rozhodně nezadala s korálovým útesem. Co se týče fauny, v přírodní rezervaci Otter Point u rybářské vesnice Cape Maclear v jižním cípu jezera můžete též snadno pozorovat orly jasnohlasé, damany či kočkodany zelené.

Cesta po hladině

Vody jezera Malawi brázdí jediná pravidelná linka – anglický parník Ilala. Funguje nepřetržitě od roku 1951: každý pátek vyráží z jižního přístavu Monkey Bay až do města Čilumba zcela na severu. Ilala přitom přejíždí cik cak od východního pobřeží k západnímu a celá plavba trvá tři dny tam a tři dny zpět, ve čtvrtek odpočívá. Zvlášť mezi malawijským přístavem Nkhata Bay a ostrovy Likoma a Čizumulu bývá loď přecpaná k prasknutí. Krása jezera Malawi, pestrost jeho obyvatel a neopakovatelná atmosféra dlouhé plavby dělá z parníku Ilala možná nejzajímavější atrakci Malawi pro těch nemnoho cestovatelů, kteří sem zavítají. Ne náhodou začíná parníkem Ilala následující slideshow o pozoruhodném jezeře Malawi.