Od zeměpanské pevnosti k renesančnímu zámku

Slezskoostravský hrad ležící u soutoku řek Ostravice a Lučiny má za sebou bohatou historii, která sahá až do konce 13. století. Hrad sloužil původně jako zeměpanská pevnost a následně byl přestavěn na renesanční zámek. Vystřídal mnoho majitelů a byl svědkem řady válečných konfliktů. Po dlouhém období chátrání a poddolování se ocitl na pokraji tragédie, když se propadl šestnáct metrů do země.

Historie hradu začala v druhé polovině 13. století, kdy byl postaven u brodiště, aby chránil zemskou stezku spojující Opavu s Hlučínem a Těšínskem až do Krakova. Slezskoostravský hrad sloužil jako hraniční pevnost, ale v roce 1327 přestal tuto funkci plnit, když slezská vévodství přešla pod české země.

Rabování, obsazení a poškození hradu

V průběhu staletí prošel hrad několika přestavbami a změnami majitelů. V letech 1534 až 1548 byl přestavěn na renesanční zámek Janem Sedlnickým z Choltic, a z této doby pochází zachovaná brána s věží. Následovalo několik rabování a obsazení vojsky, což způsobilo poškození hradu.

Zdroj: Youtube

V roce 1714 se hrad dostal do vlastnictví rodu Wilczků, kteří ho drželi až do roku 1945, kdy byl vyvlastněn. V důsledku těžby uhlí v okolí hradu došlo k poddolování a chátrání budovy. A právě kvůli těžbě a narušení podloží se hrad propadl až o šestnáct metrů do země, v roce 1954 byl dokonce vydán demoliční výměr.

Oživení hradu

Chátrající hrad naštěstí odkoupilo město Ostrava a začátkem roku 2004 prodělal hrad nákladnou rekonstrukci. Po této rekonstrukci se Slezskoostravský hrad stal oblíbeným turistickým cílem, který nabízí návštěvníkům pohled do ostravské historie. Hrad je přístupný veřejnosti a můžete se v něm procházet po nádvoří, hradní pevnosti a věži.

Koncerty, festivaly a jarmarky na hradě

Vnitřní prostory hradu nabízejí expozice o jeho historii, historii města a celého regionu. Prohlídky s průvodci jsou k dispozici v určitých termínech a během kulturních akcí, které se zde pravidelně konají. Slezskoostravský hrad se stal důležitým místem pro pořádání různých kulturních a společenských akcí včetně koncertů, festivalů a jarmarků.

Procházky po okolí a naučné stezky

Areál hradu je skvělým výchozím bodem pro procházky po okolí, jako je park Komenského sady nebo okružní naučná stezka Slezská Ostrava. I když není vyloženě určen pro malé děti, historická atmosféra může být zajímavou lekcí pro ty, kteří se o historii zajímají.

Slezskoostravský hrad je dnes živým důkazem bohaté historie Ostravy a atraktivním cílem pro turisty i místní obyvatele, kteří chtějí objevovat kouzlo minulosti. Vstupte do této historické pevnosti a ponořte se do dávných časů, kdy tady vládli rytíři a králové.

Zdroje: kudyznudy.cz, hrady.cz, ostrava.rozhlas.cz