Od pevnosti k renesančnímu zámku

První zmínka o Slezskoostravském hradu sahá až do konce 13. století, kdy sloužil jako zeměpanská pevnost. V průběhu staletí prošel několika proměnami. V 16. století se stal renesančním zámkem díky majiteli Janu Sedlnickému z Choltic. Dějiny hradu pokračovaly změnami majitelů, až se v roce 1714 stal majetkem rodu Wilczků, který hrad využíval v souvislosti s těžbou uhlí, jež v té době zažívala rozmach. To byl začátek konce – tedy skoro konce.

Zdroj: Youtube

Vliv těžby uhlí: Blízko zkázy

Slezskoostravský hrad se postupně stal svědkem nejenom významných událostí, ale i neúprosných změn. Již na konci 19. století začal pociťovat důsledky těžby uhlí pod ním. Stěny hradu začaly praskat, a postupně se doslova svezly dolů, a to až o 16 metrů. Tento kulturní skvost, který patřil rodu Wilczků do roku 1945, kdy byl vyvlastněn, měl takřka zmizet pod povrchem země.

Záchranné akce a nový začátek

Naštěstí se však dramatickému osudu hradu podařilo uniknout. V průběhu desetiletí se objevily snahy o jeho záchranu, ačkoliv se zdálo, že výsledek je nejistý. Po vydání demoličního příkazu v únoru 1954 hrozilo, že tento historický symbol bude navždy zničen. Avšak díky odhodlaným jednotlivcům a nakonec i zásahu města Ostravy byl hrad odkoupen a postupně rekonstruován.

Kulturní život na hradě

V roce 2004 byla dokončena jeho rozsáhlá obnova, díky které je dnes hrad opět přístupný veřejnosti. Obyvatelé a návštěvníci hradu se mohou těšit na bohatou nabídku kulturních a společenských akcí, jež se zde pravidelně konají. Majáles, Festival v ulicích, Letní shakespearovské slavnosti, Jazz Open a další akce oživují historické zdi a přinášejí do hradního prostředí moderní náboj.

Tajemství a pověsti

Kromě historie a kulturního dědictví je hrad prostoupen také tajemnem a pověstmi. Místní příběhy vyprávějí o ukrytých pokladech pod hradem, které je možné spatřit jen na Velký pátek. Ovšem strážcem těchto pokladů byl muž s železnou palicí, který by každému nezvanému hostu, zloději, jediným razantním úderem rozdrtil hlavu.

Další strašidelná pověst vypráví o Bílé paní, která se zjevuje pouze ve chvílích, kdy má v rodině majitelů hradu někdo zemřít. S bílým oděvem, hořící svíčkou a zlatým klíčem chodí po hradbách.

Slezskoostravský hrad přežil nejen dobu, kdy byl odsouzen k zániku, ale i neúprosné výzvy minulosti. Díky úsilí mnoha jednotlivců a oddanosti města Ostravy se z něj stal symbol obnovy a odhodlání. Jeho okouzlující atmosféra, nádherná architektura a záhadné pověsti lákají návštěvníky, aby objevili kus ostravské historie ukrytý v těchto kamenných zdech.

Zdroje: novinykraje.cz, www.kudyznudy.cz, ostrava.rozhlas.cz