Záhada slezského bohatství

Slezský poklad, objevený při stavebních pracích v historickém jádru města Środa Śląska, pochází z období středověku. Vynikající řemeslné zpracování a vysoká hodnota napovídají, že jej vlastnila evropská šlechta. Pozoruhodné je, že některé šperky mají původ v dílně pařížského mistra, což poukazuje na vazby mezi Lucemburky a francouzským královským dvorem. Tato souvislost spolu s významným výskytem českých mincí naznačuje vazbu na Jana Lucemburského a českou korunu.

Příběh dluhu a diamantů

Historicky Židé ve středověku často půjčovali peníze. Je pravděpodobné, že nalezené poklady byly zástavou za dluh, který možná zprostředkoval královský kancléř Jan ze Středy. Zajímavé je, že sám Karel IV. známý jako "otec vlasti" si v roce 1348 zajistil významnou půjčku prostřednictvím židovského lichváře jménem Mosche ve Slezsku. Transakce by mohla vysvětlovat přítomnost královských předmětů v pokladu, které možná Karel IV. dal do zástavy k zajištění půjčky.

Čtěte také

zlaté mince

Čtěte také

Největší zlatý poklad Evropy našel Čech z Podmokel. Nález odstartoval tragédii

Přežití v bouřlivých dobách

14. století bylo poznamenáno masovými násilnými útoky a černým morem, což vedlo k rozsáhlému strachu a násilí vůči židovským komunitám. Je možné, že se Mosche v obavách z eskalujícího napětí rozhodl poklad ukrýt. Teorie nabývá na síle vzhledem k tomu, že židovské komunitě ve Slezsku hrozilo v roce 1362 vyhlazení. V neklidných dobách bylo mnoho židovských cenností ukryto a jejich původní majitelé je již nikdy nezískali zpět.

Koruna plná bohatství a tajemství

Mezi nejpozoruhodnější kousky pokladu patří nádherná zlatá koruna zdobená osmdesáti šesti drahými kameny a dvaceti šesti perlami. Její design tvoří orlice se zlatými kruhy, symbol spravedlivé a velkorysé vlády. Koruna, která se pravděpodobně používala při korunovaci českých královen, nese francouzské umělecké vlivy, což naznačuje, že ji mohla přinést první manželka Karla IV. ke své korunovaci. Její historie však zůstává zahalena tajemstvím a vyvolává otázky o jejích původních majitelích a osudu dalších královských korun zastavených a ztracených v čase.

Čtěte také

Zámek Zbiroh má pohnutou historii. Zneužil jej i minulý režim

Čtěte také

Zbiroh: V zámecké studni je možná poklad. Výzkum je však smrtelně nebezpečný

Slezský poklad nabízí fascinující pohled do středověkých evropských dějin, v nichž se prolíná královský odkaz, kulturní vazby a bouřlivá společenská situace té doby. Ačkoli mnoho otázek zůstává nezodpovězeno, objev vrhá světlo na složitost středověké politiky, ekonomiky a kulturní výměny.

Zdroje: lovecpokladu.czcs.wikipedia.orgeurozpravy.cz