Slezská Harta – drak mezi přehradami

Vodní nádrž Slezská Harta je známá svou impozantní formou, která připomíná čínského draka. S rozlohou 874 hektarů a objemem 218,74 milionu m³ se řadí mezi největší přehrady v České republice. Tato nádrž hraje důležitou roli v prevenci povodní a je také zásobárnou pitné vody pro místní obyvatelstvo. Slezská Harta je spravována státním podnikem Povodí Odry a je zároveň největší moravskou přehradou.

Zdroj: Youtube

Rekreační ráj plný aktivit

Turisté, kteří sem míří za zábavou a relaxací, mají na výběr ze široké škály možností. Vyhlídkové plavby po přehradě jsou oblíbeným způsobem, jak si užít krásy okolní krajiny. Loď Harta je vybavena elektropohonem a nabízí pohodlnou jízdu s vyhlídkovou horní palubou a vyhrazeným prostorem pro kočárky a bicykly na dolní palubě.

Vodní sporty mají v Slezské Hartě dlouhou tradici. Elektroloďky a šlapadla si můžete půjčit v Leskovci nad Moravicí nebo v Nové Pláni. Milovníci paddleboardingu si zase přijdou na své v Karlovci v Mezinské zátoce. Přehrada je také ideálním místem pro potápění, kde lze obdivovat různé druhy ryb a zajímavé zatopené objekty. Nezapomenutelným zážitkem je potápění k původnímu mostu přes řeku Moravici, který je k vidění v hloubce 50 metrů a je dostupný pouze lodí.

Koupání v příjemně teplé vodě patří k oblíbeným aktivitám návštěvníků Slezské Harty. Nejlepší místa k vykoupání najdete na travnatých plážích u Leskovce, Razové nebo Meziny. Pro milovníky jachtingu je Slezská Harta také rájem. Na vodu lze spouštět plachetnice v Leskovci nad Moravicí, některá přístaviště dokonce nabízejí přípojku elektřiny a pitné vody.

Rybáři určitě ocení bohatství rybího světa na Slezské Hartě. Břehy nádrže jsou lemovány různými přírodními útvary, které poskytují ideální místa pro rybolov. Nejvhodnější lokalitou pro tuto činnost jsou okolí Černého mostu, Razové, Roudna a Leskovecké zátoky.

Okouzlující okolí a ubytování

Pokud jste spíše aktivními dovolenkáři, Slezská Harta vás rozhodně nudit nebude. Kolem přehrady vede udržovaná cyklostezka, která vás zavede do malebného okolí. V nedalekých Jakartovicích si můžete užít vyjížďku na koních nebo si zahrát discgolf. Pro ty, kteří touží po adrenalinových zážitcích, je tu lanové centrum Davidův mlýn ve Starých Těchanovicích.

Ačkoli Slezská Harta láká k aktivní dovolené, nezapomínejme ani na její okolí. Největším pokladem v blízkosti je stratovulkán Velký Roudný, který nabízí úchvatné výhledy na krajinu. K dalším přírodním zajímavostem patří Lávový proud u Meziny, nebo Venušina sopka. Milovníci historie a středověkých zřícenin si mohou udělat výlet k nedalekým hradům Vikštejn a Kružberk.

Pokud plánujete dlouhodobější pobyt, ubytování v kempu v Leskovci nad Moravicí je skvělou volbou. Kemp nabízí také dřevěné chatky, které poskytnou komfortní prostředí pro odpočinek po celodenním výletování. Samozřejmě, můžete si vybrat i z nabídky chat, chalup, apartmánů a penzionů v okolí.

Slezská Harta se stala nejen moderním vodním rájem pro všechny věkové kategorie, ale i malebným koutem, kde si každý návštěvník najde své oblíbené místo pro odpočinek a zábavu. Tuto úžasnou destinaci v srdci Jeseníků stojí za to objevit a zažít její nezapomenutelnou atmosféru.

Zdroje: desperado.cz, kudyznudy.cz, denik.cz