Slab City, občas označováno za poslední svobodné místo v Americe, je fascinující a nekonvenční komunita v jihovýchodní Kalifornii. Nachází se zhruba 150 mil severovýchodně od San Diega na místě bývalé vojenské základny z druhé světové války. Nebylo založeno jako město, získalo jen status osady, kterou tvoří skupina lidí s alternativním životním stylem a svobodným duchem.

Životní mozaika

Obyvatelstvo Slab City je jako pestrobarevná paleta barev – tvoří jej umělci, cestovatelé, lidé s touhou po změně nebo ti, kteří hledají útočiště před drsnou zimou v severních státech. Někteří zde žijí po celý rok, jiní přicházejí jen na zimu, a tak se populace během roku mění. Komunita je velmi otevřená a přijme každého, kdo zatouží po svobodě a alternativním způsobu života. Pokud vás takový životní styl zaujme, jste ve Slab City vítáni.

Drsný romantismus života ve Slab City

Slab City není pro každého. Lidé zde žijí v karavanech, stanech nebo domech vytvořených z recyklovaných materiálů. Neexistují zde žádné veřejné služby, jako je tekoucí voda, kanalizace nebo stálý zdroj elektrické energie. Proto si obyvatelé vytvořili vlastní způsoby, jak tyto výzvy překonat. Využívají solární panely, generátory a vodu dovážejí z okolních měst. Je to životní styl, který vám poskytne nezávislost a svobodu.

Kde neplatí zákon a život tančí s větrem

I přes tvrzení, že Slab City je městem bez zákonů, které je pověstné volným prodejem drog, není to tak docela pravda. Stále jsou zde uplatňovány federální, státní a místní zákony. Leží totiž technicky vzato na pozemcích vlastněných státem Kalifornie. Nicméně, vzhledem k jeho odlehlé poloze a nedostatku zájmu státní správy se místní orgány často příliš nevměšují do života obyvatel. Jak říkají místní: Tady život tančí s větrem!

Zdroj: Youtube

Projev respektu k místním

Pokud se rozhodnete komunitu navštívit, buďte ohleduplní k místním obyvatelům a jejich způsobu života. Mnozí z nich si vybrali tuto lokalitu právě pro její soukromí a svobodu. Jejich prostor a soukromí byste proto měli respektovat.

Je tedy Slab City opravdu poslední svobodné místo v Americe? Záleží na tom, jak definujete "svobodu". Určitě jde o místo, které nabízí svobodu od mnoha tradičních společenských omezení a konvencí. Ale stejně jako kdekoliv jinde i zde existují určitá pravidla a omezení. Přesto jde o prostor, který nabízí jedinečný náhled do alternativního způsobu života a jiné kultury.

Zdroje: smithsonianmag.com, roadtrippers, spacesarchive