Architektonický skvost nad korunami stromů

Sky Walk, navržený renomovaným brněnským architektem Zdeněkem Fránkem, který je také autorem Stezky v oblacích na Králickém Sněžníku, je nejvyšší rozhlednou v Polsku. Ladně se kroutící lávka vedoucí skrze koruny stromů je dlouhá 850 metrů a nabízí různorodou paletu výhledů. Jizerské hory, které ji obklopují, se staly přirozenou kulisou pro tento unikátní zážitek. Stezka se nesoustředí pouze na vizuální zážitky. Cestou narazíte na vzdělávací stanoviště, která vám poskytnou detailní informace o okolí i historii lázeňského města. Přestože věž leží na polské půdě, má své mimořádné kouzlo i pro české návštěvníky, a to díky své výhodné poloze poblíž státních hranic.

Adrenalinová zastávka ve výškách

Atrakce Sky Walk se však neomezují jen na krásný výhled. Po cestě čeká na odvážné dobrodruhy řada adrenalinových zážitků. Kdo chce zažít trochu vzrušení, může vystoupat po provazovém žebříku. Jde v podstatě o zkratku k vrcholu, která nabízí odvážnější výstup. Ve výšce 60 metrů nad zemí je k dispozici síť ve tvaru kapky, která poskytuje jedinečné místo k odpočinku. Návštěvníci si zde mohou lehnout nad propastí a nabrat dech. Vrcholem dobrodružství je však skleněná plošina, ráj pro milovníky adrenalinu. Odvážnější mohou vkročit na průhledný povrch a zažít pocit chůze ve vzduchu.

Zdroj: Youtube

Noční obloha nad Sky Walk

Pro ty, kteří trpí závratí ve výškách, představuje Sky Walk výzvu i příležitost. Je to šance překonat svůj strach a vyjít z něj vítězně. Na zpáteční cestě si mohou návštěvníci zvolit sestup po stejné cestě, kterou vyšli nahoru, nebo se rozhodnout pro rychlý sešup po tobogánu dlouhém 105 metrů. Zajímavostí je skutečnost, že Świeradówský Sky Walk je jedinou stezkou v oblacích v Evropě, která zůstává otevřená návštěvníkům i po setmění. Speciálně navržená plošina hostí různé hudební události, proměňuje věž v živé centrum. Celá trasa je osvětlena jemným, speciálním osvětlením, které neodvádí pozornost při pozorování oblohy, což z ní dělá skvělé místo pro pozorování hvězd nebo sledování netopýrů v infračerveném světle.

Investice a budoucnost

Ambice projektu nekončí jen u současné konstrukce. Brzy bude instalován výtah, který bude sloužit nejen návštěvníkům, ale v zimě také lyžařům. Tato nová atrakce je součástí většího projektu revitalizace lyžařských vleků v oblasti Świeradowiec, což podtrhuje městskou vizi turistického rozvoje.

Sky Walk není jediný důvod, proč navštívit Świeradów-Zdrój. Historické lázeňské město má kromě "nebeského chodníku" i spoustu dalších lákadel, například minerální prameny, tradiční architekturu a řadu outdoorových aktivit od turistiky až po cyklistiku.

Pokud tedy hledáte kombinaci dobrodružství, krásy a historie, Świeradów-Zdrój je ideálním místem pro vaši příští dovolenou.

Zdroje: www.visitskywalk.today, www.idnes.cz, genus.cz