Mistrovské dílo inženýrského umění

Visutý most, jehož délka činí neuvěřitelných 721 metrů, je důkazem lidské vynalézavosti a inženýrského umu. Sky Bridge 721 si nárokuje titul nejdelšího visutého mostu pro pěší na světě. Ve výšce 95 metrů se majestátně klene od chaty Slaměnka na Velké Moravě, dosahuje sedla pod vrchem Slamník, protíná klidné Mlýnské údolí a Mlýnský potok a nakonec se dotýká hřebene Chlumu.

Zdroj: Youtube

Stavba pro odvážné

To, co dělá tento most výjimečným, je jeho složitá konstrukce. Představte si síť šesti primárních kabelů, z nichž každý je schopen odolat tažné síle 360 ​​tun, a to spolu s 60 větrnými kabely různých průměrů. K tomu přidejte primární lano o průměru sedm centimetrů. Složitá pavučina drží pohromadě most postavený z 1030 metrů krychlových betonu, lan o hmotnosti 158 tun a dalších 20 tun pomocných konstrukcí. Dva roky neúnavné práce vyvrcholily v tomto úžasném výtvoru, který je pouhých 120 centimetrů široký, ale monumentální svou konstrukcí.

Vstoupit na most vyžaduje notnou dávku odvahy, protože pocit, který vyvolává, nemá obdoby. Kdo trpí závratěmi, akrofobií nebo má problémy s pohyblivostí, by si měl návštěvu mostu dobře rozmyslet.

Historická a přírodní naučná stezka

Těm, kteří se odváží přejít na druhou stranu, se naskytne jedinečná příležitost ponořit se nejen do místních přírodních krás, ale také do zajímavé historie, a to díky originální naučné stezce nazvané "Most času", která je obohacená o prvky rozšířené reality.

Důmyslně navržené dobrodružství obsahuje deset naučných panelů, které se věnují různým aspektům ochrany přírody a historickým souvislostem dolnomoravského pohraničí. Odvíjí se na pozadí významných událostí, které formovaly Českou republiku od roku 1935 až do současnosti.

Sky Bridge na seznamu The Time

Visutý most v Dolní Moravě se dočkal i celosvětového uznání. V roce 2022 si vysloužil prestižní místo na seznamu nejlepších míst světa časopisu The Time, což svědčí o jeho úchvatném půvabu a nesmazatelném dojmu, který zanechává ve všech, kdo se odváží přejít přes jeho závratnou plochu.

Závěrem lze říci, že Sky Bridge 721 není pouhou stavbou; je to dobrodružství, které láká odvážlivce. Zpochybňuje hranice lidských možností a nabízí dechberoucí zážitek, v němž se snoubí krása přírody se vzrušujícími inovacemi. Pokud hledáte cestu, která posune vaše hranice a zanechá nesmazatelnou stopu ve vaší paměti, pak je tento rekordní visutý most vaším cílem.

Zdroje: cestovinky.cz, vyslapy.cz, kudyznudy.cz