Architektonický poklad Prahy

Skleněný palác, často nazývaný "Skleňák", představuje nezaměnitelnou architektonickou památku z dob První republiky. Nachází se v klidné pražské čtvrti Bubeneč. Tato modernistická perla byla postavena v roce 1937. Své významné místo na seznamu kulturních památek si udržuje až do dnešních dnů.

Přední hráč modernistické architektury

Stavbu tohoto jedinečného činžovního domu navrhl architekt Richard Ferdinand Podzemný pro Zemskou banku. S jeho uvedením do provozu vstoupil na scénu jako luxusní obytný dům opatřený moderními vymoženostmi a technickými inovacemi. Proslul zejména svou světlou fasádou zdobenou keramickými dlaždicemi a charakteristickým proskleným pásem oken.

Životní prostor v mnoha podobách

Skleněný palác nabízí více než šedesát bytů o různých velikostech od útulných garsoniér až po prostorné čtyřpokojové byty. Část Skleněného paláce má šest pater, další pak pět pater. Jednalo se o nájemní dům, a přestože nájemné nebylo zrovna levné, poptávka po bydlení v něm byla vždy velká.

Střešní terasa

Střecha Skleněného paláce byla místem pro mnoho zajímavých aktivit. Sloužila jako zázemí pro střešní terasu vybavenou lehátky a nabízela panoramatický výhled na Pražský hrad. Dalšími atrakcemi byly tenisový kurt a pingpongový stůl umožňující nájemníkům různé formy zábavy a odpočinku.

Interiér bytů byl na svou dobu plný překvapivých inovací. Každý byt měl svou vlastní telefonní budku v přízemí – v době svého vzniku revoluční koncept. Podlahové topení, dokonce i vestavěné do koupelných zdí, zajišťovalo maximální komfort i v chladných obdobích. Samozřejmostí byly i vestavěné skříňové stěny.

Nadupaný suterén

Suterén Skleněného paláce skrývá celou řadu zajímavostí. Vedle technických místností, prádelen a spižíren zde najdeme také podzemní garáže pod zahradou. Originálním prvkem je luxferový strop garáží, kterým proniká denní světlo a přirozeně osvětluje prostory.

V době výstavby Skleněného paláce byla bezpečnost klíčová. Vzhledem k politické nestabilitě a hrozbě války byl součástí domu také protiletecký kryt, dostatečně prostorný pro všechny nájemníky. Kryt byl navíc vybavený dvěma vchody pro snazší evakuaci.

Oáza klidu uprostřed města

Vnitroblok domu nabízí nájemníkům rozsáhlou zahradu pro relaxaci, dětské hry na pískovišti i tenisový kurt, poskytuje tak klidný azyl uprostřed rušného města. Skleněný palác byl tudíž nejen symbolem moderního bydlení své doby, ale i průkopníkem konceptu komfortního a zábavného bydlení.

Nezapomenutelná ikona Prahy

Díky svým architektonickým a technickým vychytávkám si Skleněný palác udržuje svůj význam a patří mezi nejlepší dochované stavby pozdního funkcionalismu. Jeho fascinující historie a nadčasový charakter ho řadí mezi nezapomenutelné skvosty Prahy.

V současné době Skleněný palác nadále slouží jako obytný prostor. Jeho rekonstruované a modernizované byty lákají nejen běžné turisty, ale i architekty a historiky, kteří přicházejí obdivovat jeho nadčasový design. Každý, kdo navštíví Skleněný palác, se seznámí s jeho jedinečným prostředím a historií, která dodnes ovlivňuje atmosféru tohoto místa.

Zdroje: cesky.radio.cz, vltava.rozhlas.cz, cs.wikipedia.org