Otec českého skalního umění

Skalní reliéf s hlavou sfingy najdete nedaleko malé obce Želízy na Kokořínsku. Krásné a tajemné místo se nachází na okruhu Václava Levého, který můžete projít pěší turistickou trasou z obce Želízy. Trasa kopíruje modrou značku Klubu českých turistů (KČT) a vede k neuvěřitelným skalním reliéfům a sochám, které stvořil Václav Levý.

Zdroj: Youtube

Václav Levý, významný český sochař, zde vytesal svá díla mezi lety 1844 a 1845. Jeho sochy se staly součástí fascinující "galerie pod širým nebem" v borovém lese mezi Želízy a Tupadly na Kokořínsku. Jedním z jeho děl je i polychromovaná hlava sfingy, která je vytesána do menšího skalního útvaru mezi reliéfem nazvaným Had a jeskyní Harfenice. Toto místo bylo dlouho pokládáno za jednu z ukrytých perel českého venkova.

Původní podoba reliéfu

Nyní se dostáváme k zajímavému historickému aspektu místa. Původně zde totiž nebyla sfinga, ale reliéf císaře Františka Josefa I. V období před rokem 1918, když byla část dnešního Československa součástí Rakouska-Uherska, byl skalní reliéf věnován panovníkovi. Zpodobnění císaře Františka Josefa I. zdobilo skalní stěnu jako gesto vděčnosti a uznání vůči panovníkovi.

Hledání nových symbolů

Po vzniku Československa v roce 1918 však došlo k dramatické proměně kamenné tváře. Panovníkova hlava byla předělána na mystickou postavu sfingy, což bylo pravděpodobně spojeno s novým obdobím v českých dějinách a hledáním nových národních symbolů. Dnes by už v hlavě sfingy těžko někdo našel rysy císaře Františka Josefa I.

Místo, kde se prolíná historie a kultura

Skalní reliéf sfingy na Kokořínsku se stal fascinujícím symbolickým spojením minulosti a přítomnosti. Historická změna zobrazení z císaře Františka Josefa I. na sfingu symbolizuje nejen politickou změnu, ale i proměnu kulturního povědomí Českého národa.

Návštěva lokality nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost zkoumat historickou evoluci přímo na místě. Při procházce okruhem Václava Levého můžete přemýšlet o symbolice sfingy a o tom, co znamená pro moderní Českou republiku.

Kokořínsko má co nabídnout

Kokořínsko je známé svou krásnou přírodou a historií, ale skalní reliéf sfingy přidává regionu další rozměr. Jak ukazuje neobvyklá kombinace historického příběhu a uměleckého díla, podobná místa jako na Kokořínsku jsou důležitou součástí kulturního dědictví České republiky. Pokud máte rádi kombinaci přírody, historie a umění, určitě byste si neměli nechat ujít tuto jedinečnou atrakci.

Zdroje: kudyznudy.cz, cokolivokoli.cz, cs.wikipedia.org