Ostaš: Klenot mezi stolovými horami

Hrubá skála, strmé útesy, tajemné skalní útvary a divoká nekonečná příroda – všechno to najdeme na neuvěřitelně působivé stolové hoře Ostaš v severovýchodních Čechách. Místo, které se vypíná do výše 700 metrů nad mořem mezi městy Teplice nad Metují a Police nad Metují, je zároveň dojímavým svědkem historie a hojně navštěvovanou turistickou destinací.

Zdroj: Youtube

Nenechte se mýlit poklidným názvem „stolová hora“. Ostaš je pevninský velikán tvořený kvádrovými pískovci, který svou masivitou dominuje Polické kotlině. Zajímavým prvkem jsou dvě menší skalní města známá jako Horní a Dolní labyrint, která nabízejí nepřeberné množství věží, úzkých průchodů a neprozkoumaných míst.

Cesta skalními městy

Cesta vzhůru po modré turistické značce odhaluje divoké rokle a skalní útvary, které připomínají strážce přírodního království – Zbrojnoš s kuklou, Mohylu smrti nebo Čertovo auto. Stezka překonává výškový rozdíl 350 metrů a končí u studánky Samaritánka, kde je do pískovcové stěny vytesán reliéf zobrazující ženu podávající vodu Kristovi.

Dolní labyrint, dostupný po zelené značce, představuje také pozoruhodné skalní útvary. Jeden z nich, Betlém, skrývá sluj Českých bratří, místo, kde se podle legendy scházeli pronásledovaní evangelíci během násilné rekatolizace. Skály na Ostaši sloužily jako útočiště obyvatel Police nad Metují v dobách válek, a proto jde o historické místo, ke kterému se váže hodně legend.

Mohyla smrti, tragický příběh

Nejznámějším skalním útvarem, který se nachází v Horním labyrintu, je takzvaná "Mohyla smrti". V roce 1421, uprostřed období husitských válek, zasáhla toto klidné a tiché místo hrůza a strach. Město Police nad Metují bylo napadeno katolickými vojsky krále Zikmunda, které měly za úkol potlačit odpůrce katolické víry. Občané města, mnozí z nich vyznávající husitskou víru, se uchýlili k úkrytu v místních skalách, doufajíce, že se tak vyhnou nepřátelským vojskům. Ale jejich naděje byly marné. Jejich úkryt byl prozrazen místním mlynářem.

Co následovalo, byla scéna tak hrůzná, že ji dodnes připomíná Mohyla smrti. Vojáci ze Zikmundova vojska neměli slitování a krutě mučili a vraždili ty, kteří se skrývali. Těla mrtvých byla pak odhozena do skalních štěrbin. Podle legendy se vytvořilo jezírko plné krve na místě, kde dnes stojí Mohyla smrti. Ta je tak dnes trvalou připomínkou hrůzných událostí. Někteří návštěvníci, kteří sem přijdou, cítí pocit neklidu a úzkosti, někdy dokonce slyší zvuky boje a nářek.

Tajemné příběhy a pohnuté události

Dalšími legendami jsou příběhy o tajné mincovně ukryté v dosud neobjevené jeskyni na Ostaši a o zdejších trpaslících, kteří údajně obývali tyto skály. Do druhé poloviny 18. století se na vrcholu Ostaše pravidelně konaly pašijové hry symbolizující utrpení Ježíše Krista, což byla významná událost spjatá s křesťanskou tradicí, ale možná i s dávnou pohanskou vírou.

Navštívit Ostaš znamená nejen obdivovat nádhernou přírodu a fascinující skalní útvary, ale také ponořit se do tajemství minulosti, která se odráží v každém kameni a puklině této výjimečné lokality. Všem, kdo sem zavítají, Ostaš nabízí nezapomenutelný zážitek a fascinující historky, které tu dodnes přetrvávají.

Zdroje: babinet.cz, kudyznudy.cz, radiozurnal.rozhlas.cz