Výjimečný člověk v oblasti sportu

Josef Rössler-Ořovský, osobnost zcela výjimečná nejen v oblasti sportu, ale i diplomacie, se stal prvním lyžařem na našem území. Jeho vzrušující příběh se odvíjel v době, kdy lyže byly v Čechách zcela neznámé a pro většinu lidí bylo sjíždění zasněžených svahů na lyžích tajemným sportem.

Zdroj: Youtube

Nečekaná objednávka

Ořovského láska ke sportu a sportovním aktivitám začala v roce 1881, když mu bylo pouhých 12 let. Spolu se svými spolužáky založil Bruslařský klub, který rychle získal na popularitě. V roce 1887 se proto rozhodl napsat do Norska o ceník bruslí pro "Bruslařský klub Praha". Norové však udělali chybu, která měla zásadní dopad na český sport. Norský překlad "Bruslařský klub" zněl "Bruslar ski klub", což znamená "Lyžařský klub Bruslar". Proto ke katalogu bruslí přidali nabídku něčeho, co v Čechách tehdy nikdo neznal – lyže. Ořovský tedy se svým bratrem k bruslím přidal ještě objednávku dvou párů lyží.

Lyže v Čechách?

Dne 5. ledna 1887 dorazila do Prahy zásilka s novými lyžemi. Celníci, kteří netušili, co tyto podivné předměty představují, označili zásilku za nelakované dřevo. Josef a jeho bratr chtěli nové sportovní vybavení ihned vyzkoušet. Vznikla však otázka: Kde najít kopec, kde by to bylo možné?

Václavské náměstí: První česká sjezdovka

Josef Rössler-Ořovský měl však štěstí. V té době zasáhla centrum Prahy tuhá zima, což mu poskytlo ideální místo pro lyžování – Václavské náměstí. Toto 750 metrů dlouhé náměstí má mírný svah, což bylo pro lyžování ideální. A tak se Václavské náměstí stalo první českou sjezdovkou!

Když Josef a jeho bratr vyrazili na svah, kolem se začali shromažďovat zvědavci, kteří nevěděli, co se děje. Celá Praha se začala bavit jejich odvážnými sjezdy a divokými karamboly. Bylo to zcela nové a vzrušující. Lyže, které připomínaly spíše prkna, byly pro lidi tehdy něčím naprosto nepředstavitelným.

První lyžařský klub v Evropě

A právě na tomto místě, na Václavském náměstí, vznikla základna pro vývoj lyžování v Čechách. Ještě téhož roku založil Ořovský "Ski-klub," který byl první klub lyžařů v Evropě mimo Skandinávii.

Historie často přináší nečekané obraty a náhody. V tomto případě jedna nesprávně interpretovaná slova vedla k popularizaci sportu, který dnes milují tisíce Čechů. Takže až příště budete v Praze, představte si Václavské náměstí pokryté sněhem a první lyžníky lyžující po první sjezdovce v Čechách.

Zdroje: nasregion.cz, ctidoma.cz, dvojka.rozhlas.cz