Jednou ze základních rad zkušených horských vůdců je přistupovat k lyžování s trpělivostí a pokorou. Nespěchejte bezhlavě na svah, ale věnujte čas postupnému budování svých dovedností. Realisticky zhodnoťte své schopnosti a vybírejte si sjezdovky, které odpovídají vaší úrovni dovedností. Nezapomeňte, že zásadní roli v bezpečnosti hraje také počasí, protože špatná viditelnost a náročné sněhové podmínky zvyšují riziko nehody.

Zdroj: Youtube

Buďte ve střehu

Když vyrazíte na sjezdovku, je důležité zůstat bdělý a soustředěný. Vyhýbejte se rozptylujícím prvkům, jako jsou sluchátka, která vám mohou zabránit slyšet ostatní lyžaře. Alkohol, jakkoli může být v mrazu lákavý, zhoršuje vaše vnímání a reakční dobu. Místo svařeného vína volte raději alternativy bez alkoholu, abyste zůstali v teple a neohrozili svůj výkon.

Bezpečnost nade vše

Bezpečnost by měla být při lyžování vždy nejvyšší prioritou. Ať už jste dítě nebo dospělý, nošení lyžařské helmy a dalších ochranných pomůcek je zásadní. Pro bezproblémové lyžování je také zásadní pravidelný servis vašeho vybavení. To zahrnuje seřizování vázání, broušení hran a zajištění toho, aby bylo vše v nejlepším stavu.

Bez ohledu na to, zda jste zkušený profesionál, nebo začátečník, je na svazích nejdůležitější trénovat ohleduplnost. Nezapomínejte, že sdílíte hory s ostatními lyžaři a snowboardisty. Respektujte jejich pohyb, počítejte s jejich jednáním a buďte připraveni na nepředvídatelné chování. Vyvarujte se vytváření nebezpečných situací tím, že budete dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních a budete si vybírat vhodná místa k zastavení.

Podání pomocné ruky

Pokud jste svědky pádu kolegy lyžaře, vždy mu podejte pomocnou ruku. Ať už je lyžař zraněný, nebo ne, nabídnutí pomoci, zabránění ujetí lyží nebo podání holí zpět může významně přispět k zajištění bezpečnosti všech.

Mezinárodní lyžařská federace (Fédération Internationale de Ski) stanovila deset pravidel chování pro lyžaře a snowboardisty. Tato pravidla jsou základem pro bezpečné a ohleduplné lyžování na sjezdovkách:

Berte ohled na ostatní lyžaře: Vždy se chovejte tak, abyste neohrozili nebo nepoškodili ostatní.

Zvládněte rychlost a styl jízdy: Přizpůsobte svou rychlost a styl jízdy úrovni svých dovedností, terénu, počasí a dopravním podmínkám.

Volba jízdní stopy: Při předjíždění volte takovou stopu, která neohrožuje lyžaře před vámi.

Předjíždění: Předjíždějte s dostatečným odstupem, abyste předjížděnému lyžaři umožnili volný pohyb.

Vjíždění a rozjíždění: Před vjezdem na sjezdovku nebo návratem na ni se rozhlédněte směrem nahoru a dolů, stejně tak jako to děláte v autě.

Zastavení: Vyvarujte se zdržování v úzkých nebo nepřehledných místech sjezdovky. V případě pádu tato místa rychle uvolněte.

Stoupání a klesání: Při výstupu a sestupu pěšky se držte okraje svahu.

Respektování značek: Dodržujte všechny vyvěšené značky a signály.

Chování v případě nehody: V případě nehody nabídněte první pomoc.

Povinnost prokázat se: V případě nehody buďte připraveni prokázat svou totožnost.

Pamatujte, že lyžování je o zábavě a vytváření vzpomínek. Dodržováním bezpečnostních pravidel a nepřeceňováním svých schopností si zajistíte příjemný a bezpečný zážitek z lyžování. Zásadní je také vzájemný respekt a správné vybavení. Pokud máte pochybnosti, požádejte o radu specializovanou prodejnu, abyste se ujistili, že vaše výbava odpovídá standardům a perfektně sedí.

Zdroje: horskasluzba.cz, kudyznudy.cz, svetadily.cz