Z La Pazu až na vrcholky And

Začneme s fakty. Tato silnice má délku přes 60 kilometrů a začíná v La Pazu, hlavním městě Bolívie, ve výšce 3 600 metrů nad mořem. Silnice stoupá až do výšky 4 650 metrů nad mořem v oblasti zvané La Cumbre.

Zdroj: Youtube

Nebezpečí jednoho pruhu

Největší problém je, že většina cesty je široká pouze 3,5 metru. Představte si to – jedna jediná vozovka, která sotva stačí pro jedno auto, aniž by se přitom bral ohled na protijedoucí vozidla, nákladní auta nebo autobusy. A to není všechno.

Nezpevněná povrchová úprava

Silnice je z velké části nezpevněná, což znamená, že jedete po uválcované vrstvě hlíny a bláta. Některé části cesty jsou zahaleny v husté mlze, a na jiných místech padají vodopády přímo na vozovku. Na jedné straně je pevná skála, na druhé straně sráz, který v některých případech dosahuje výšky 600 metrů.

Alarmující počet mrtvých

V roce 1995 označila Inter American Bank tuto silnici za nejnebezpečnější na světě. Odhaduje se, že zde každý rok zahyne přibližně 200 až 300 osob. Od roku 2007, kdy zde začal platit zákaz provozu nákladních automobilů a autobusů, se sice počet mrtvých se snížil pouze na 30 až 40 lidí ročně. To však stále zůstává alarmujícím číslem.

Je pravda, že počet nehod se po uzavření pro velká vozidla snížil, ale na trase stále jezdí osobní automobily, motocykly i cyklisté, i pěší, kteří zde hledají adrenalinový zážitek.Na Yungas se sjíždí z celého světa nejrůznější typy dobrodruhů, kteří si snaží projet nebezpečné úseky trasy. Bohužel, někteří z nich svoji cestu nepřežijí. Místní obyvatele, kteří vnímají nebezpečnou cestu jako zlo, kterému by se nejraději vyhnuli, vnímají zahraniční "adrenalinové turisty" jako bohaté hlupáky, kteří si neváží života. Najevo jim to ale nedávají, protože do chudého regionů přinášejí peníze.

Místní víra a zlí duchové

Problémem jsou také sesuvy půdy a kamenné laviny, které nejsou neobvyklé zejména v deštivých měsících. Místní obyvatelé často hovoří o zlých duších, kteří obývají tuto oblast. Ačkoli to může znít pověrčivě, místní víru nelze úplně zavrhnout, když uvážíme, kolik životů tato cesta stála.

Co chybí na cestě smrti

Navzdory opakovaným snahám o zlepšení bezpečnosti stále chybí dostatečná signalizace, svodidla a jiné bezpečnostní prvky. Bolívie sice není zemí s nesmírným bohatstvím, ale přesto je otázkou, zda by se nemělo více investovat do základní bezpečnosti na této silnici, která má tak temnou historii.

Silnice Severní Yungas je více než jen cestou mezi dvěma geografickými body. Je zrcadlem bolivijské reality, ostrým pohledem do očí smrti a nekonečnou zkouškou odvahy. I přes všechna opatření a zákazy zůstává jedním z nejnebezpečnějších úseků silnic na světě. Možná je načase přehodnotit, jak moc riskujeme, když se rozhodneme projet se po "cestě smrti". Stojí adrenalinový zážitek opravdu za to?

Zdroje: dangerousroads.org, justbolivia.com, bbc.com