Fenomén na sociálních sítích

V době, kdy letní slunce vrhá na tuto oblast svou hřejivou záři, se do sibiřských Malediv sjíždějí místní obyvatelé i turisté, kteří se touží ponořit do krásy, jež tajemné jezírko obklopuje. Půvab této vodní plochy je nepopiratelný, její zářivě zelený odstín zůstává stejný i za nepříznivého počasí. Není divu, že návštěvníci jsou uchváceni jeho éterickým kouzlem a sdílejí své zážitky a snímky na sociálních sítích. Na Instagramu se to hemží nejrůznějšími fotografiemi od romantických setkání po živá taneční videa.

Více než jen tyrkysová idylka

Když se k jezírku blížíte, přivítá vás výrazný, lehce štiplavý zápach připomínající silný čisticí prostředek nebo alkalický roztok. Avšak jakmile se blížíte k vodní hladině, zápach obvykle ustoupí. Ještě znepokojivější je však absence jakékoliv vegetace v blízkosti jezera. Rostliny, které v okolí vyrostou, obvykle usychají, čímž si jezírko vysloužilo pochmurná označení jako "jedovaté", "smrtící" nebo "radioaktivní".

Temné stránky sibiřského jezírka

Na rozdíl od idylických pláží Středozemního moře nebo rajských atolů Malediv vděčí „sibiřské Maledivy“ za svůj pozoruhodný odstín lidskému zásahu. Úchvatná tyrkysová podívaná je výsledkem popílku a vedlejších produktů, které do jezera vypouští nedaleká uhelná elektrárna. Zářivě modrá barva je sice vizuálně úchvatná, není však důkazem čistoty, ale spíše ukazatelem značného chemického znečištění.

Společnost Siberian Generating Company (SGC), která provozuje elektrárnu, vydala několik varování týkajících se nebezpečnosti jezera. Vyzvala veřejnost k maximální opatrnosti, a to zejména při fotografování. Varovala před rizikem nechtěného pádu do chemicky zamořeného popílkoviště při honbě za dokonalým selfie. Zdůraznila absenci plavčíků a možnost podráždění kůže v důsledku chemického složení vody. Podle prohlášení společnosti se pohyb po popílkovišti podobá chůzi po nebezpečném vojenském cvičišti.

Poutní místo pro dobrodruhy

Ačkoli zprávy naznačují, že místní úřady podnikají kroky k omezení přístupu k jezírku, „sibiřské Maledivy“ jsou stále poutním místem pro nadšence sociálních sítí a hledačů dobrodružství, kteří se odvažují testovat hranice vlastní zvědavosti. Instagramové kanály i nadále přetékají obdivuhodnými snímky návštěvníků, kteří na jezeře zaujímají jogínské pózy, lebedí si na nafukovacích člunech nebo se prostě jen vyhřívají na břehu.

Zdroj: Youtube

"Sibiřské Maledivy" s jejich nápadnými tyrkysovými vodami jsou krásnou, ale zároveň strašidelnou připomínkou trvalého konfliktu mezi lidmi a přírodou. Jejich kouzlo nás nutí uvědomit si, jak je důležité najít rovnováhu mezi naší láskou ke kráse a potřebou chránit ekologii. Jako turistické místo nás ohromují, ale zároveň nás upozorňují na škody způsobené neregulovanou likvidací průmyslových odpadů.

Zdroje: irozhlas, cnn, odditycentral