Tajemné město s pískovcovými věžemi

Shibam je umístěn v Hadhramautu, rozlehlém údolí ve východním Jemenu. Jeho původ sahá až do 16. století, kdy se stal důležitým obchodním centrem v oblasti. Obyvatelé města se museli vypořádávat s nástrahami pouště a ochraňovat své bohatství a obchodní základny před konkurencí a nepřáteli. Proto začali stavět vysoké opevněné věže, které měly sloužit jako obranné a obchodní základny.

Zdroj: Youtube

Odolné divy z hlíny

Nejvýraznějším prvkem města jsou právě vysoké věže, které se vypínají nad krajinou. Mnohé z nich dosahují až 30 metrů a mají až 11 pater. Vypadají monumentálně a jejich hlavní význam spočívá v jejich odolnosti a jedinečné konstrukci.

Věže v Shibamu jsou postaveny z hliněných cihel. To je fascinující aspekt, který odlišuje město od jiných. Obyvatelé při stavbě věží využívali místní suroviny. Směs hlíny, vody, rákosu a dalších materiálů pečlivě vypálili na slunci, aby získali pevný materiál odolný proti povětrnostním vlivům.

Tato metoda je ve stavebnictví překvapivě velmi účinná. I když by se mohlo zdát, že hliněné cihly nejsou dostatečně trvanlivé, Shibam je tím nejlepším důkazem opaku. Obří věže stojí pevně na svém místě už více než pět století. Samozřejmě, v průběhu let vyžadovaly pravidelnou údržbu a opravy, ale základní stavební princip a materiál zůstaly stejné.

Klenoty pouštní architektury v Jemenu

Zajímavostí je, že Shibam je jen jedním z mnoha měst v regionu Hadhramaut, která jsou postavena z hliněných cihel. Dalšími příklady jsou Al-Hajarayn, Wádí Dáván nebo vesnice Haid al-Džazíl. Tato města společně vytvářejí jedinečný architektonický klenot, který přitahuje pozornost cestovatelů a badatelů z celého světa.

Tradiční stavitelství vs. moderní mrakodrapy

Návštěvníci, kteří navštívili Shibam, jsou fascinováni jeho autentičností a atmosférou, která zde stále rezonuje. Proti moderním mrakodrapům, které jsou tvořeny většinou ze skla a oceli, mají shibamské věže své vlastní kouzlo. Jsou symbolem tradiční architektury a připomínají nám, že moderní technologie nemusí být vždy tím nejlepším řešením.

Starověká tradice

Shibam a jeho okolí jsou svědky bohaté historie a kultury regionu Hadhramaut. Během starověku byl Jemen, známý jako Arabia Felix neboli "úrodná Arábie", důležitým obchodním centrem, které bylo propojeno s mnoha dalšími civilizacemi. Shibam hrál klíčovou roli jako centrum obchodu s kořením a dalšími cennými komoditami. Město bylo zastávkou karavan, které vozily obchodní zboží z vnitrozemí na pobřeží.

Shibam a celá hadhramautská oblast jsou skutečným pokladem, který nás učí hodnotit tradici a respektovat přírodu. Tyto starobylé mrakodrapy jsou živým důkazem odolnosti a adaptability lidové architektury. Přinášejí inspiraci pro moderní dobu, kdy hledáme udržitelná řešení a způsoby, jak žít v souladu s naším životním prostředím.

Pokud jste připraveni na dobrodružství, zážitky a poznání, pak je Hadhramaut a město Shibam jako stvořené pro vás. Objevte tuto unikátní destinaci a nechte se okouzlit jejím bohatým kulturním dědictvím, historií a architekturou, která představuje vrcholné dílo lidského umění a přizpůsobení. A kdo ví, možná právě Shibam vás navede na nové myšlenky a inspiraci pro vaši vlastní cestu k udržitelnosti a odolnosti ve světě.

Zdroje: dailysabah.com, nationalgeographic.com, en.wikipedia.org/