Shanay-Timpishka je skryta hluboko v peruánské amazonské džungli, významném ekosystému protínajícím pět zemí: Brazílii, Bolívii, Kolumbii, Ekvádor, Peru a Venezuelu. Domovem tohoto geotermálního zázraku, který zahrnuje více než 6 kilometrů přírodní vody, jejíž teplota je až téměř 100 °C, je Peru.

Posvátná řeka šamanů a mýtus obřího hada

Shanay-Timpishka je opředena mnoha legendami a mýty. Protéká dvěma šamanskými komunitami, které ji považují za posvátnou a věří v duchovní sílu tohoto místa, kam se odváží pouze nejmocnější šamani. Její prameny jsou označeny balvanem ve tvaru hadí hlavy a místní jsou přesvědčeni, že řeku zrodil duch obřího hada Yacumama (Matka vod).

Zdroj: Youtube

Od mýtu k realitě

Tato vroucí se řeka byla dlouho považována za pouhý mýtus, dokud se jí nezačal věnovat geotermální vědec Andrés Ruzo. Postgraduální student na Southern Methodist University v Texasu se rozhodl jeden z největších geotermálních útvarů na světě prozkoumat blíže.

Cesta do srdce džungle

Ruzo podnikl dlouhou a náročnou cestu do peruánské džungle. On i jeho tým museli mimo jiné získat povolení od místního šamana, než mohli řeku podrobit vědeckému zkoumání.

To, co Ruzo se svým týmem objevil, všechny naprosto šokovalo. Voda v řece dosahovala teplot až 93,3 °C, což znamená, že vše, co do ní spadne, je okamžitě uvařeno zaživa. V tak extrémních podmínkách dokáží přežít jen málokteré organismy. Bláto podél řeky je také nesmírně horké a nedoporučuje se po něm chodit naboso. Tyto nehostinné podmínky dělají z řeky Shanay- Timpishka jedno z nejnebezpečnějších míst na světě.

Geologická záhada

Řeky s vysokou teplotou vody jsou na naší planetě poměrně běžné a rozprostírají se po celém světě. Obvykle ale bývají poblíž sopek nebo magmatických zón. Jenže Shanay-Timpishka je přes 640 kilometrů daleko od nejbližší sopky a nad amazonským povodím nejsou známy žádné magmatické systémy. Podle týmu Andrése Ruza může jev pocházet z geotermálního gradientu Země. Dešťová voda podle něj dopadá na Amazonský prales, vsakuje se do zemské kůry, kde se zahřívá, a v místech kolem toku řeky se prostřednictvím prasklin vrací na povrch v podobě horkých pramenů. Současně zdokumentoval řadu nových mikroorganismů žijících v extrémně vysokých teplotách.

Zkoumání však stále není u konce. Shanay-Timpishka, jedinečný přírodní fenomén ukrytý v srdci Amazonie, je nadále centrem zájmu vědců, kteří se snaží záhadu odhalit. Ačkoli řeka má smrtící teploty, které z ní činí jedno z nejnebezpečnějších míst na světě, její geotermální aktivita a jedinečný přírodní kontext přestavují neocenitelný přínos pro studium geologických a ekosystémových procesů.

Zdroje: www.cusconative.com, www.tierrasvivas.com, charismaticplanet.com