Jak je možné odhadovat další vývoj vymírání rostlinných a živočišných druhů? Australští a evropští vědci vsadili na virtuální Zemi, na níž mohou nasimulovat nejrůznější podmínky a změny klimatu. Pak již jen pozorují, co také změny udělají s jednotlivými druhy. I když by se mohlo na první pohled zdát, že jde o jednoduchý princip, stojí za jeho vývojem samozřejmě spousta práce mnoha a mnoha odborníků. Bohužel výsledky, které tito vědci prezentovali, jsou pro lidstvo spíš noční můrou než uklidněním. Již v roce 2050, tedy za pouhých sedmadvacet let, by podle těchto propočtů na Zemi chyběla celá desetina všech druhů a do konce tohoto století pak plných 27 %! Již nyní je přitom na seznamu druhů, ohrožených vyhynutím, více než 42 000 rostlin a zvířat. 

Čtěte také

Od včel se získává med, propolis, mateří kašička vosk, jed i pyl

Čtěte také

Jaký dopad by mělo na lidstvo, kdyby vyhynuly včely? Nepřežili bychom čtyři roky

Mami, co je to slon? 

Co všechno by mohlo ve velmi dohledné době zmizet z povrchu naší modré planety? Nejsou to jen drobnější rostliny nebo hmyz, který sice možná ani nepostřehneme, ale v rámci celého ekosystému bude velmi chybět a jejichž zánik vyvolá další řetězovou reakci. Podle zmiňovaných vědeckých teorií se tato tragická předpověď týká také například koal nebo dokonce slonů. A co víc – ani lidé rozhodně nejsou v bezpečí. I s jejich výraznými problémy nová studie počítá. Vyhyneme stejně jako tisíce dalších živočišných druhů již za několik málo let? 

Sloní samice našly způsob, jak se chránit před útoky pytláků. Sloní samice našly způsob, jak se chránit před útoky pytláků. Zdroj: martinpel / 123rf

Půjde o řetězovou reakci

Je totiž třeba přemýšlet globálně a uvědomit si, že vyhynutí jednoho druhu přinese nedostatek potravy pro druhy další, které se jím živily, ať už jde o býložravce nebo predátory, tedy lovce. Vyhyne-li určitý druh hmyzu, který je potravou pro menší ptáky, ti se budou muset buď přizpůsobit novému druhu krmení nebo vyhynou také. Pokud zmizí ze světa i oni, bude řada na velkých dravcích, jak se s novou situací vypořádají… Stejně tak již zmiňovaná koala, která se živí jen a pouze bambusovými výhonky. Vyhyne-li bambus, není důvod předpokládat, že budou prosperovat koalí společenstva. 

Masové vymírání druhů po šesté... 

A tak to jde dál – až do té míry, že se naše děti pravděpodobně stanou svědky šesté etapy tak zvaného masového vymírání druhů. V minulosti Země se to tedy stalo již (minimálně) pětkrát, a to i v době, kdy se na tomto procesu svojí činností nepodílel člověk. Tentokrát ale vědci předpovídají, že půjde vše mnohem rychleji, než se podobné procesy děly v minulosti. 

Lidstvo přírodě nepomáhá

Ke všem negativním vlivům, které i bez lidského přičinění k masovému vymírání přispívají, musíme totiž tentokrát přičíst také právě vliv člověka. Intenzivní využívání zemědělské půdy, likvidace lesů, znečišťování ovzduší – to vše podle studie vědců z evropských a australských univerzit celý proces výrazně urychluje. 
Otázkou jen zůstává, jak moc se tento nezáviděníhodný vývoj dotkne také samotného lidstva. Budeme schopni se přizpůsobit novým podmínkám? Jednoduché to určitě nebude. 

Zdroje: dailymail, studyfinds, popularmechanics

Čtěte také

umělá inteligence

Čtěte také

Odborníci varují: Umělá inteligence by mohla zničit lidstvo