Přírodní izolovaná pevnost

Severní Sentinel vypadá, jako by byl stvořený pro izolaci jeho obyvatel. Ostré korálové útesy brání přístupu k břehu a téměř celý ostrov pokrývá hustý les. Neexistuje zde žádný přirozený přístav, což dělá příjezd na ostrov téměř nemožným.

Sentinelci, žijící památka dávné historie

Zdroj: Youtube

Sentinelci, obyvatelé ostrova, jsou často označováni za "žijící fosilie", neboť jejich způsob života se od doby kamenné nezměnil. Jakýkoli pokus o kontakt s nimi končí násilím. Jejich izolace je tak dokonalá, že ani jejich jazyk není známý, což vylučuje možnost diplomatického dialogu. Přes více než 60 000 let existence jsou stále zahaleni tajemstvím.

Způsob života nezměněný tisíce let

O Sentinelcích víme jen málo. Odborníci odhadují, že jejich populace čítá mezi 50 a 500 členy. Kmen se věnuje lovu a rybolovu, vyrábí úzké kánoe a žije ve skupinách v primitivních obydlích. Jejich oděv i zbraně reflektují život v izolaci – nosí jednoduché vláknité šňůry a používají oštěpy a luky.

Kontakty s vnějším světem: tragédie a nedůvěra

Historie kontaktu s vnějším světem je krvavá a komplikovaná. Koncem 19. století britský důstojník M. V. Portman přistál na ostrově s úmyslem kontaktovat a zkoumat tento izolovaný kmen. Výsledek byl tragický. Po unesení několika členů kmene na jiný ostrov dospělí brzy zemřeli na choroby, na které neměli imunitu. Děti byly následně vráceny zpět na ostrov s dárky, ale je pravděpodobné, že přinesly zpět nemoci, které mohly postihnout další členy kmene.

Smrtící šípy místo slov

Tato událost mohla hluboce zakořenit nedůvěru Sentinelců vůči vnějšímu světu a vysvětlit jejich násilné reakce na další pokusy o kontakt. Kdykoli se indičtí antropologové pokusili navázat kontakt, kmen se rychle stáhl do džungle a dal jasně najevo svou neochotu komunikovat. Výzkumný tým nakonec rezignoval na další pokusy a omezil se na to, že na pobřeží ponechal několik darů jako znamení dobré vůle a odešel. V dalších letech se sice objevilo několik skupin s ambicí navázat spojení se Sentinelci, ale tyto snahy byly vždy tvrdě odraženy salvou šípů.

Idealismus s fatálním koncem

V roce 2018 došlo k poslednímu známému pokusu o kontakt s ostrovem. Americký misionář John Allen Chau, plný idealismu a touhy po dobrodružství, se s pomocí místních rybářů dostal na ostrov. I přes několik varovných signálů se pokoušel navázat kontakt a přinést kmeni křesťanství. Naneštěstí byl zabit, a jeho tělo zůstalo na ostrově.

Zkoumat, nebo nezkoumat?

Tento incident znovu otevřel debatu o etice a možných rizicích kontaktu s izolovanými komunitami. Na jedné straně je nutné chránit kulturní identitu a autonomii Sentinelců; na druhé straně existuje pokušení zkoumat a "civilizovat". John Allen Chau byl kritizován za to, že riskoval životy lidí na ostrově tím, že by mohl přinést nemoci, na které nemají imunitu.

Sentinelci, nepochybně jedna z nejizolovanějších skupin na světě, žijí v téměř dokonalé izolaci. Jejich jazyk, kultura, a dokonce i jejich DNA jsou neznámé. Jaké tajemství skrývají? To je otázka, na kterou zatím nemáme odpověď.

Zdroje: greekreporter.com, forbes.com, zmescience.com