Ostrov plný tajemství

Cestování po světě je fascinujícím dobrodružstvím, které nám umožňuje objevovat různé kultury, tradice a místa. Existují však i lokality, které jsou cizincům zapovězené. Jedním z takových míst je ostrov Severní Sentinel, který se nachází v Bengálském zálivu východně od Indie. Malý ostrov o rozloze 23 čtverečních kilometrů obývá izolovaný kmen Sentinelců.

Sentinelci jsou jedním z posledních zbylých nekontaktovaných kmenů na naší planetě. Počet jejich členů se odhaduje na 35 až 500, ačkoli přesný počet není znám. Co je však známo, je jejich nesmiřitelné nepřátelství vůči cizincům. Již po mnoho desetiletí se lidé pokoušejí se Sentinelci navázat kontakt, avšak s katastrofálními následky.

Zdroj: Youtube

Tragické setkání z roku 1880

První pokus o kontakt se Sentinelci pochází z roku 1880 a stál za ním britský průzkumník Maurice Vidal Portman. V souladu s tehdejšími koloniálními zvyky se rozhodl unést několik členů Sentinelců a následně je propustil se zásobami a dary. Tento nešťastný pokus však skončil tragicky, protože unesení Sentinelci onemocněli a zemřeli, pravděpodobně kvůli nemocem, které cizinci přinesli na ostrov.

Pokusy o navázání kontaktu

V roce 1970 se pokusil navázat kontakt se Sentinelci také indický antropolog Triloknath Pandit. Jeho výpravy však vždy provázela napjatá atmosféra. V roce 1974 se Panditova výprava přiblížila příliš blízko k pobřeží ostrova a Sentinelci začali být agresivní. Muži z kmene mířili na loď, křičeli a chovali se hrozivě. Tento incident ukázal, že Sentinelci mají jasně stanovené hranice, které cizinci nesmějí překročit.

V roce 1981 pro změnu indická loď Primrose nechtěně narazila na korálové útesy obklopující ostrov. Posádka uvízla na mělčině a Sentinelci okamžitě začali útočit. Kvůli silným bouřím nebylo možné posádku okamžitě zachránit, a tak museli čelit útokům Sentinelců po dobu téměř týdne. Nakonec se podařilo zachránit muže z lodi, avšak kontakt se Sentinelci byl opět ukončen kvůli jejich agresivitě.

Nepřátelství a agresivita Sentinelců

V roce 1991 se Panditovi podařil malý úspěch. Setkal se s neozbrojenou skupinou Sentinelců, avšak vztahy zůstaly napjaté. Když jeden z členů Panditovy výpravy naznačil, že se chce oddělit od skupiny, Sentinelci okamžitě reagovali agresivitou a ukázali, že existují jasná pravidla, která cizinci nesmějí porušit.

Pytláci a misionář na nesprávném místě

V roce 2006 se na ostrově odehrál další dramatický příběh. Dva pytláci, kteří se snažili lovit kraby v blízkosti ostrova, uvízli na korálových útesech poté, co jejich loď narazila. Sentinelci je okamžitě zabili a jejich těla zakopali na pláži. Při pokusu o záchranu se i záchranný vrtulník setkal se salvou šípů ze strany Sentinelců.

V listopadu 2018 došlo k tragickému setkání amerického evangelického misionáře Johna Allena Chaua se Sentinelci. Chau se snažil obrátit kmen na křesťanství, ale byl okamžitě zabit. Jeho snaha pouze potvrdila nepřístupnost a izolaci Sentinelců.

Respekt je na místě

Dodnes ostrov Severní Sentinel fascinuje svět. Ukázalo se však, že je nejlepší nechat Sentinelce v izolaci. Respektování jejich rozhodnutí je klíčové pro jejich přežití a pro ochranu jejich kultury. I když je lidská zvědavost přirozená, je důležité naučit se respektovat hranice a rozhodnutí těchto komunit.

Zdroje: www.insider.com, bigthink.com, svetobeznik.info