Obří nakupeninu divoce vyhlížejících skal můžete ale kolem dokola objet na kole. Přestože i v létě jsou k dispozici lanovky, je to náročná, byť krásná cyklistika.
Obejít masiv Sella je také možné po svých, ale zabere to pár dnů.

S DĚTMI NA TŮRU

V horských chatách (rifugio) po trase však na vás čeká srdečná pohostinnost a výborná místní kuchyně. Rodiny s dětmi zvládnou také lehčí, procházkové túry. Například vyjet lanovkou na Terasu Dolomit (La Terrazza delle Dolomiti) a projít se po tabuli masivu Sella.

Pordoi, průsmyk v Dolomitech, Itálie Pordoi, průsmyk v Dolomitech, Itálie Zdroj: shutterstock

O masivu, který vypadá, jako kdyby mezi štíty Dolomit spadl odněkud z vesmíru, jsem se od Alice žádné báje nedozvěděla. Ale jinak by se z dolomitských legend dala sestavit pohádková knížka. Jedna z nejhezčích je o králi Laurinovi.

Romanticky vysvětluje jev pro Dolomity typický – při západu a východu slunce se „bledé hory“ barví do purpurové, nachové a růžové barvy. Enrosadira, jak se tento unikátní fenomén nazývá v italštině, vznikla prý kvůli lásce. Nezapomeňte si štíty hrající všemi odstíny růžové nafotit! Tyhle snímky budou stoprocentně hvězdami vašeho dovolenkového alba.

Sella Ronda, Dolomity Itálie Sella Ronda, Dolomity Itálie Zdroj: shutterstock

Ulovit do něj nějakou fotku sviště, kamzíka nebo srnce se vám jako šéfkuchaři a vášnivému fotografovi přírody Marku Mazzelovi, který vystavuje každé léto v některé z obcí Val di Fassa, asi nepodaří. Ale fotek domácích zvířat můžete mít, co hrdlo ráčí. Stačí se ubytovat na některé z mnoha farem. Agroturismus je ve Val di Fassa velmi populární.

GEO POZNÁMKY DOLOMITY – horský hřbet, který je součástí Jižních Alp, je ohraničený řekami Eisack a Adiže na západě, Sextenským potokem a Piavou na východě, Pustertalem na severu a městem Adordo na jihu. Bizarní skalní formace, zvané také bledé hory, se „červenají“ díky vysokému obsahu magnézia ve vápenci. Unikátní jsou tu klimatické podmínky – ze severu jsou chráněné alpskými hřebeny, ale jižní větry typu fén tu nevanou. Slunce svítí 300 dnů v roce.