Sanmenxia je proslulá svými osobitými obydlími známými jako yaodongy. Podzemní obydlí, vytesaná do sprašových kopců, poskytují útočiště generacím již více než dvě tisíciletí. Původně existovalo téměř 10 000 jámových dvorů, ale dnes v historických stavbách nadále žije asi 3 000 obyvatel, zatímco ostatní přešli do modernějších obydlí.

Zdroj: Youtube

Yaodongy, charakteristické svým čtvercovým nebo obdélníkovým tvarem, jsou důmyslně navrženy tak, aby udržovaly příjemnou vnitřní teplotu po celý rok. V zimě se teplota uvnitř domů drží nad 10 stupni Celsia a v létě nepřesahuje 20 stupňů Celsia. Přirozená izolace je důkazem prozíravosti a vynalézavosti staré čínské architektury.

Kulturní dědictví

V roce 2011 čínské úřady uznaly jaodongy v Sanmen-sia za formu nehmotného kulturního dědictví. Uznání nejen zdůrazňuje historický význam staveb, ale také podtrhuje pokračující úsilí o jejich zachování. Místní vláda provincie Che-nan se zavázala k ochraně památek a plánuje jejich přeměnu na turistické atrakce, které umožní návštěvníkům prozkoumat jedinečný aspekt čínské historie a architektury.

Moderní úpravy a životní podmínky

Přestože jsou yaodongy opředeny historií, dnešní stavení se vyvíjejí. Mnohé z nich jsou nyní vybaveny moderním zařízením, jako je elektřina, a představují harmonickou kombinaci starobylého designu a současného pohodlí. Díky modernizaci se život v yaodongu stal pohodlnějším, aniž by byla narušena jeho historická podstata.

Yaodongy nejsou jen domy, jsou to také inženýrské zázraky. Jejich konstrukce zahrnuje prvky, jako je odolnost proti zemětřesení, zvuková izolace a energetická účinnost. Klenuté střechy jeskyní mohou podporovat vegetaci a okolní půda je často využívána k zemědělství, což vypovídá o multifunkčnosti staveb. Přítomnost širokých studní v obydlích navíc chrání obyvatele před povodněmi a bouřkami.

Cenová dostupnost a rozměry

Bydlení v yaodongu je překvapivě cenově dostupné. Základní jeskyni s jednou ložnicí, i když bez vodovodu, lze pronajmout za skromnou částku, zatímco plně vybavený dům se třemi ložnicemi a moderním vybavením se může prodat za rozumnou cenu. Rozměry domů, obvykle 20 až 23 metrů hlubokých a 33 až 39 metrů dlouhých, nabízejí dostatek prostoru pro pohodlné bydlení.

Přírodní zázrak

Půdní kopce, které jsou nedílnou součástí stavby yaodongů, jsou samy o sobě přírodním zázrakem. Vznikaly po tisíce let usazováním naplavenin větrem a jsou dokonalým materiálem pro stavbu těchto jedinečných domů. Jejich historický a geologický význam dodává již tak zajímavé vesnici Sanmenxia na atraktivitě.

Sanmenxia se svými starobylými yaodongy je živým odkazem čínské architektonické a kulturní historie. Je to místo, kde se snoubí minulost se současností a které nabízí vzácný pohled na životní styl, jenž přetrval věky. Snahy o zachování a sdílení dědictví pokračují, a Sanmenxia tak zůstává svědectvím trvalé vynalézavosti a odolnosti lidské civilizace.

Zdroje: easytourchina.com, entertales.com, nypost.com