Kolumbijská vláda si dala za cíl vzkřísit potopený poklad ještě před koncem funkčního období prezidenta Gustava Petra v roce 2026. Tato ambice navazuje na ohromující snímky pořízené týmem v loňském roce, které ukazují pozoruhodně zachovalý náklad lodi v hloubce přibližně 945 metrů. Snímky znovu vyvolaly vzrušení a zvědavost ohledně bohatého a rozmanitého obsahu lodi, včetně zlatých slitků, mincí a starobylého čínského jídelního servisu.

Zdroj: Youtube

Přetahování o loď

Podmořská kořist však vyvolala vášnivý mezinárodní spor o její právoplatné vlastnictví. Americká výzkumná společnost Glocca Morra, nyní známá pod názvem Sea Search Armada, tvrdí, že loď San Jose objevila v roce 1981, a požaduje polovinu hodnoty pokladu. Kolumbie tvrzení oponuje a uvádí, že námořnictvo loď objevilo na jiném místě. Ke složitosti celé záležitosti přispívá i fakt, že španělská vláda a domorodý bolivijský národ Qhara Qhara vznášejí své nároky a odvolávají se na historické a kulturní vazby k pokladu.

Sága se vyvíjí a na obzoru se objevují právní problémy. Společnost Sea Search Armada podává žalobu na základě dohody o podpoře obchodu mezi USA a Kolumbií a požaduje ohromujících 10 miliard dolarů. Kolumbijský ministr kultury Juan David Correa stojí pevně na svém a prohlašuje, že vyšetřování na souřadnicích, které poskytla Sea Search Armada, nepřineslo žádné důkazy o San José. Nároky národa Qhara Qhara, které mají kořeny v nucené práci jejich předků při těžbě zlata, dodávají sporu pikantní rozměr.

Poklad za hranicemi zlata

Navzdory právním propletencům považuje Kolumbie objev za monumentální kulturní a historický úspěch. Závazek vlády urychlit proces obnovy podtrhuje význam této mise. Příběh lodi San José, složitě propojený s válkou o španělské dědictví a dobovou námořní nadvládou, je více než jen příběhem ztraceného pokladu; je to živá kapitola v análech světové námořní historie.

Příběh lodi San José je strhující a prolíná se v něm bohatství, moc a historie. Zatímco se Kolumbie snaží dostat vzácný náklad San José na povrch, svět se zatajeným dechem sleduje rozuzlení sporu, v němž se minulost střetává se současným hledáním pokladu a pravdy.

Zdroje: news.com.au, nypost.com, news.sky.com