Kdo jsou Koptové? Dříve šlo o obecné označení Egypťanů, dnes je pojem spíše chápán ve smyslu egyptských (případně etiopských a eritrejských) křesťanů, příslušníků koptské církve. Někdy jsou Koptové označováni za nejstarší Egypťany, potomky faraonských obyvatel Nilu.

A jak probíhají oslavy Velikonoc v Egyptě? Koptští křesťané drží padesát pět dní před Velikonoční nedělí půst, během kterého nejí živočišné produkty. Celý týden před Velikonoční nedělí probíhají oslavy a modlitby. Vše vrcholí ve zmíněný sváteční den, kdy se koná hlavní modlitba a večeře ten den obsahuje už i živočišné produkty.

V pondělí Egypťané slaví Šam al-Násim, svátek jara. Tento den odkazuje na svátky Šemu, staroegyptské oslavy rovnodennosti, které byly začátkem období sklizně. V předvečer svátku Šam al-Násim Egypťané barví vařená vejce, což je zvyk pocházející už ze starověkého Egypta, a chystají pokrmy na další den. V pondělí, na svátek jara, totiž obvykle vyrazí do zahrad a parků na rodinné pikniky. Jídlo se většinou skládá hlavně z cibule, vajec a nasolené ryby (tak zvaný fesich). Setkat se můžete i s očistným rituálem, kdy se Koptové noří do vody, aby z ní vyšli jako „noví lidé“.

V Egyptě se zkrátka střetávají různé kultury a vyznání. V turistických destinacích na běžné zvyky místních asi tolik nenarazíte, ale pokud se vypravíte skutečně mezi ně poznávat jejich svět, třeba odhalíte alespoň některé z jejich místních zvyků a tradic. Pokud chcete Velikonoce v Egyptě zažít na vlastní kůži, stačí si jen vybrat z nabídky CK Blue Style a užít si dovolenou přesně podle vašich představ.