Dřevěný předmět připomínající ptáka objevili archeologové v roce 1898. S jistotou víme jen to, že jde o sošku pocházející přibližně ze 2. století před naším letopočtem. Původně předmět dlouhý 14 cm s rozpětím křídel 18 centimetrů nijak zvlášť nezaujal. Neměl žádné zdobení, a tak skončil jako většina jiných nalezených artefaktů ve sbírkách egyptského muzea v Káhiře. Jenže později se ukázalo, že pravda může být zcela jinde. Podle některých odborníků totiž vůbec nejde o model opeřence, ale zmenšenou maketu fungujícího letadla podobného dnešním větroňům. Tato šokující zpráva vyvolala mezi odborníky žhavé diskuze a otevřela i otázky na téma možného vlivu cizí civilizace.

Neobvyklá aerodynamika

Přestože se jedná o relativně malý artefakt bez velké umělecké hodnoty, jeho neobvyklý vzhled a pokročilý aerodynamický design vzbudil zájem odborníků. Vyvolal dokonce spekulace o technologických schopnostech starověkých Egypťanů a jejich možném pochopení aerodynamiky.

Šokující teorie

O převratnou teorii se postaral v roce 1969 egyptský archeolog Khalil Messiha. Všiml si dřevěného modelu v depozitáři muzea a podivný tvar sošky mu nedal spát. Podle něj nejde o ptáka hned z několika důvodů. Tím hlavním je, že soška nemá klasický ocas, ale spíše něco jako svislé kormidlo. Objevil také malý výřez, ve kterém byly podle něj kdysi umístěny vodorovné řídicí plochy zvané výškovky. Netypická jsou podle něj i křídla, která se nezvykle ohýbají směrem dolů.

Všechny tyto prvky podle archeologa naznačují, že pták ze Sakkáry mohl mít vlastnosti létajícího stroje. Jeho teorii prý podporuje i zpráva, že archeologové, kteří sošku v roce 1898 objevili, u ní našli i papyrus, na kterém byl nápis, který v překladu znamená "chci létat" či "chci vzlétnout". To tajemství artefaktu ještě více prohlubuje.

Záhada podpořená moderní technologií

Podrobnosti o způsobu, jakým byl pták ze Sakkáry používán, zůstávají záhadou. Neznáme jméno pradávného konstruktéra ani způsob, jakým byl tento letoun vznesen do vzduchu. To vše dělá ptáka ze Sakkáry fascinujícím a tajemným objektem. Nicméně zkoušky provedené v aerodynamickém tunelu a vytvoření počítačových modelů potvrdily, že tvar sošky splňuje všechny parametry pro skutečný let. Tím se pták ze Sakkáry odlišuje od běžných ptáků a blíží se spíše tvaru moderních letadel.

Zdroj: Youtube

Nejdiskutovanější artefakt

Pták ze Sakkáry zůstává jedním z nejzajímavějších a nejdiskutovanějších artefaktů starověkého Egypta. Jeho význam a vliv na historii a technologii zůstávají záhadou, kterou archeologové, historici a vědci stále zkoumají. Bez ohledu na to, zda byl pták ze Sakkáry skutečným letadlem, anebo jen uměleckou alegorií, připomíná nám, že minulost skrývá mnoho tajemství, která mohou změnit naše chápání historie a technologického pokroku.

Zdroje: ancient-code.com, historicwings.com, wikipedia.org