Objev v Sakkáře

Disk Sabu objevil Walter Brian Emery, významný britský egyptolog, uprostřed pozůstatků civilizace známé svými architektonickými zázraky. Sakkára, pohřebiště egyptské elity, se ukázala být pokladnicí, když Emery v roce 1936 narazil na hrobku prince Sabua, syna faraona Anejiba.

Poslední majetek prince

Pohřebiště prince  nebylo pozoruhodné jen kvůli svému královskému obyvateli, ale kvůli artefaktům, které obsahovalo. Mezi obvyklými pohřebními předměty ležel roztříštěný disk, jehož existence a funkce je hádankou, která přetrvává již desítky let.

Řemeslná hádanka

Složitá konstrukce disku ukázala úroveň řemeslného zpracování, která se vymyká vysvětlení. Disk vytesaný z metasiltového kamene, materiálu proslulého svou křehkostí, má tři precizně vytesané laloky oddělené stejně složitými otvory. Záhadou zůstává, jak se s tehdejšími primitivními nástroji podařilo dosáhnout tak jemné práce.

Mechanický zázrak?

Teorií o funkci disku je mnoho, přičemž nejpřesvědčivější z nich naznačuje mechanické využití. Někteří se domnívají, že disk mohl být součástí vodní pumpy – což je revoluční myšlenka, která předpokládá úroveň mechanických znalostí, jež nebyla starověkému Egyptu dosud připisována.

Ozvěny ztracené civilizace?

Někteří naznačují, že disk by mohl být pozůstatkem dávné, vyspělejší společnosti, jejíž znalosti byly částečně ztraceny a poté nedokonale replikovány Egypťany. Tato hypotéza láká na možnost zapomenuté epochy lidských dějin, která by mohla přepsat naši kroniku vzestupu civilizace.

Čtěte také

Údolí králů, Egypt

Čtěte také

Záhada egyptské hrobky KV 55: Skrývala ostatky faraona z Egypťana Sinuheta

Mezi obskurnější teorie patří představa, že Sabu disk by mohl být pozemským modelem mimozemské strojní součásti. Takové představy sice podněcují fantazii, ale často zastiňují potenciálně mimořádnou lidskou inovaci, kterou by disk mohl představovat.

Další teorie

Mohl být disk nástrojem na výrobu provazů, jak někteří předpokládají? Toto přízemní vysvětlení je často přehlíženo ve prospěch velkolepějších teorií, přesto by mohlo znamenat pragmatický přístup starých Egypťanů ke každodenním problémům.

Okrajová teorie dokonce předpokládá, že disk byl součástí propracovaného výrobního systému v samotných pyramidách, což naznačuje, že starověké památky mohly mít kromě duchovního i praktický účel.

Čtěte také

Hrobky skýtají mnohá tajemství

Čtěte také

V 400 let staré mumii se našly švýcarské hodinky. Jaké mají vědci vysvětlení?

Disk jako portál do minulosti

I když debata o Sabu disku pokračuje, zůstává lákavým vodítkem k tajemné minulosti jedné z nejzajímavějších starověkých civilizací světa. Jeho skutečný účel je sice zahalen v mlze času, ale jeho objev nám připomíná neutuchající kouzlo starověkých egyptských tajemství.

Zdroje: milleetunetasses.comhowandwhys.comen.wikipedia.org