Expedice do hlubin

Zdroj: Youtube

V tuto chvíli většina jedinců pociťuje tíhu atmosféry, která na ně tlačí. Jde o tlak, jemuž jsme se naučili odolávat. V Mariánském příkopu však existuje život pod tlakem, který je mnohem vyšší - 16 000 PSI, což je tlak tisíckrát silnější, než kterému čelíme my. Jak ale vypadá přežití na takovém místě? Pojďme se ponořit do příběhů několika nevídaných tvorů.

Záhadný žralok šotek

Žralok skřetí, který pochází z prastarého rodu starého 125 milionů let, vyniká pozoruhodným smyslovým ústrojím. Pomocí Lorenziniho ampulí na čenichu dokáží tito žraloci detekovat i ty nejslabší elektrické impulzy, které je navedou k potenciální potravě. Vyzbrojeni „vysunovacími“ čelistmi, které slouží k rychlým výpadům proti kořisti, jsou tito žraloci ztělesněním prastaré konstrukce zdokonalené pro hlubokomořský lov.

Bioluminiscenční návnada mořského ďábla

Černý mořský ďábel – ďas připomínající mimozemskou bytost svým bioluminiscenčním přívěskem osvětluje věčnou temnotu příkopu a láká nic netušící kořist do svých smrtících čelistí. Díky těmto vlastnostem je příkladem inovace přírody tváří v tvář naprosté tmě.

Neviditelné čelisti černého mořského draka

Čelist mořského draka je evoluční mistrovské dílo, které přesahuje hranice normality, je plná tesáků, které svou ostrostí konkurují i pověstným piraním. Zuby, které díky své průhlednosti zůstávají skryté v šeru, a orgány produkující světlo dělají z těchto ryb dokonale skryté lovce.

Želatinový zázrak Pseudoliparis swirei

V rozporu se všemi známými charakteristikami ryb si gelovitý tvor Pseudoliparis swirei dělá nárok na titul nejhlouběji žijící ryby, jaká kdy byla zdokumentována. Díky své jedinečné fyziologii se jí daří v hloubkách, které by ostatní mořské živočichy okamžitě rozdrtily.

Strašidelná ryba Barreleye

Barreleye představuje skutečný záhadný div přírody. Hlubinný tvor je vybaven průhlednou hlavou, která svým designem umožňuje jeho zářivě zeleným očím vyhlížet vzhůru skrze jakési "střešní okno". Tato bizarní průhledná ryba se dokáže dívat jak nahoru, tak dopředu, což optimalizuje její schopnost najít kořist v obrovské prázdnotě.

Tito obyvatelé Mariánského příkopu zpochybňují naše chápání hranic života. Zdůrazňují přizpůsobivost tvorů a vyvolávají zajímavé otázky o možné existenci života na jiných planetách s extrémním prostředím. Jde o živočichy, kteří v celé své bizarní kráse ukazují, že když se organismus přizpůsobí, dokáže přežít a prosperovat i v těch nejdrsnějších podmínkách.

Zdroje: a-z-animals.com, iflscience.com, oceaninfo.com