Ze štěrkovny rybník

Rybník Bagr s plochou přibližně 2,6 hektaru byl původně místem, kde se těžil štěrk. Po skončení těžebních prací byla oblast zalita vodou, což vedlo k vytvoření městského rybníka. Město České Budějovice má s rybníkem velké plány. Chce jej proměnit v místo, které bude vhodné ke koupání. Tyto plány jsou však zatím na hraně, a to kvůli ekologickým problémům.

Vědecký zájem

Nádrž se i proto stala centrem vědeckého zkoumání. Iniciativu odstartovala bakalářská práce studentky Michaely Dvořákové. Díky ní se vědci z Biologického centra Akademie věd snaží zjistit, jak zlepšit kvalitu vody, a tím potenciálně i života obyvatel v okolí. Voda v Bagru je nyní nejen domovem invazivní slunečnice pestré, ale také rozrůstající se populace sinic.

Nepřátelé čisté vody

Sinice, známé svým "zelenáním" vody, jsou často vyvolávány nadměrným množstvím fosforu v nádržích. Fosfor se obvykle do vody dostává z odpadních vod a uměle hnojených polí. V nádrži Bagr bylo zjištěno, že průměrná koncentrace fosforu překračuje doporučenou hranici o více než 20 % a v hlavním přítoku dokonce o více než 35 %.

Problém v rovnováze

Kromě fosforu je také problematická současná skladba ryb v nádrži. Podle vědců je třeba odstranit ryby, které konzumují zooplankton, protože jeho nedostatek vede k přemnožení sinic a řas. Dominantní rybou v nádrži je okoun říční, který je známý tím, že se živí převážně zooplanktonem a spořádá prakticky vše živé, co je ve vodě.

Agresivní chování

Zdroj: Youtube

Vážný ekologický problém však představuje ještě jiná věc. V síti vědců se totiž objevila i slunečnice pestrá, invazní ryba původem ze Severní Ameriky. Je to malý dravec dorůstající pouze do velikosti cca 5 cm, ale s agresivním chováním. V průběhu období rozmnožování je ryba schopna napadnout i větší živočichy, včetně člověka. Setkání s malým útočníkem může být nanejvýš nepříjemné. Navíc může mít dopad i na ekologii. Slunečnice pestrá totiž vytlačuje původní druhy, ale sama vzhledem k velikosti ani nemůže sloužit jako trofejní ryba. A jak se ryba dostala do vod českobudějovického Bagru? Pravděpodobně nějaký akvarista se rozhodl vypustit svého miláčka do volné přírody. I když byl čin zřejmě myšlen dobře, udělal to nejhorší, co mohl. Invazivní ryba totiž figuruje na černém unijním seznamu a nesmí se vypouštět do volných vod.

Z betonu na písek

Město a vědci se nyní snaží najít řešení těchto problémů, aby mohli nádrž Bagr předělat na ideální místo pro rekreační aktivity. Představa je taková, že část betonových břehů rybníka by mohla být změněna na písečné pláže, což by mohlo přitáhnout více návštěvníků.

V příštích letech bude nádrž Bagr pravděpodobně svědkem mnoha změn. S podporou vědeckého výzkumu a spolupráce s městem je naděje, že rybník bude zachráněn a stane se oblíbeným místem pro obyvatele Českých Budějovic.

Zdroje: budejovice.rozhlas.cz, ceskobudejovicky.denik.cz, ekolist.cz